Ekonomiczny Nobel 2013: za analizę cen akcji

Szwedzki bank centralny przyznał Nagrodę Nobla trzem amerykańskim ekonomistom, których ostra nieraz debata stworzyła podwaliny nowoczesnej teorii finansów

Wartą 1,23 mln USD nagrodę w dziedzinie ekonomii podzielą między siebie reprezentujący różne – i często sprzeczne – nurty teorii finansów: Eugene Fama, Lars Peter Hansen oraz Robert Shiller. Trzej amerykańscy badacze byli postaciami, które w ciągu ostatnich 50 lat odcisnęły najmocniejsze piętno na naszym rozumieniu, w jaki sposób rynek kształtuje ceny aktywów, takich jak akcje, obligacje czy nieruchomości.  „Nagrodę dostali Eugene Fama, który przekonał masy inwestorów, że wyceny rynkowe są słuszne, oraz Robert Shiller, który twierdził dokładnie coś odwrotnego. Cóż za sprzeczność” – dziwił się na Twitterze Paul De Grauwe, profesor London School of Economics.

Wyświetl galerię [1/3]

Lars Peter Hansen (FOT. Wikipedia)


Eugene Fama z Uniwersytetu Chicago, nazywany ojcem nowoczesnych finansów, sformułował w latach 60. hipotezę, mówiącą, że ceny aktywów poruszają się w sposób zupełnie przypadkowy. Zgodnie z jego podejściem, ceny akcji odzwierciedlają wszystkie dostępne informacje, w tym kluczowe dla wyceny oczekiwania odnośnie kształtowania się przyszłych zysków i zmian stóp procentowych. Dlatego inwestorzy, nawet profesjonalni, nie mogą systematycznie trafnie przewidywać ich przyszłych zmian. Choć w kolejnych dekadach badacze wykazali, że nie zawsze tak jest, to jednak nowa teoria była przełomem. Uświadomiła inwestorom, że aktywne zarządzanie aktywami nie zawsze przynosi oczekiwane korzyści. Efektem tej konkluzji było rozpowszechnienie się funduszy indeksowych, które nie starały się pobić rynku, lecz jedynie wiernie go naśladować. Oferowały inwestorom niższe koszty zarządzania.

To, że jednak jest to uproszczona wizja rynków finansowych, udowodnił w późniejszych latach drugi z tegorocznych laureatów — Robert Shiller. Profesor Uniwersytetu Yale to najbardziej utytułowany przedstawiciel tzw. behawioralnej szkoły finansów, która  opiera się na założeniu, że wyceny aktywów są systematycznie niewłaściwe, ponieważ inwestorzy wciąż popełniają te same błędy. Takie wydarzenia, jak pęknięcie bańki internetowej oraz ostatni kryzys finansowy potwierdziły, że zachowania inwestorów rzeczywiście często są odległe od racjonalności. Jego dorobek uzupełnił Lars Peter Hansen, podobnie jak Eugene Fama wywodzący się z Uniwersytetu Chicago. Stworzył model statystyczny, za pomocą którego udowodnił wadliwość wielu stosowanych profesjonalnych metod wyceny.

„Przyznając wspólną nagrodę komitet noblowski próbuje połączyć dorobek konkurujących ze sobą nurtów myśli finansów w jedną teorię, która by wyjaśniała, skąd biorą się ceny aktywów” – komentował w wydaniu internetowym dziennik „Washington Post”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Ekonomiczny Nobel 2013: za analizę cen akcji