Estonia za zeroemisyjnością Unii Europejskiej w 2050 roku

opublikowano: 04-10-2019, 13:42

Estonia odłączyła się od Polski, Czech i Węgier i przyłączyła do 24 państw Unii Europejskiej, które chcą osiągnięcia przez Unię Europejską zeroemisyjności już w 2050 roku.

O decyzji Estonii poinformował premier Juri Ratas. Unijny komisarz ds. klimatu Miguel Arias Canete z zadowoleniem przyjął ją podczas spotkania ministrów środowiska Unii Europejskiej w Luksemburgu.

- Jestem przekonany, że Rada Europejska będzie w stanie osiągnąć do końca roku porozumienie w sprawie ambitnej długoterminowej wizji neutralności klimatycznej w 2050 roku – powiedział.

Komisja Europejska szacuje, że system energetyczny i infrastruktura będą potrzebowały dodatkowych 175-290 mld EUR inwestycji rocznie od 2030 roku, aby osiągnąć wskazany cel.

Kilka dni temu minister energii Krzysztof Tchórzewski nazwał „mrzonką” pomysł osiągnięcia zeroemisyjności przez Polskę do 2050 roku. Mówił, że Polska potrzebowałaby 700-900 mld EUR aby stać się gospodarkę zeroemisyjną przyznając, że koszt byłby rozłożony na wiele lat.

- Ale traktuję to jako mrzonkę kiedy ktoś mówi, że Polska jest w stanie osiągnąć cel zeroemisyjności do 2050 roku – powiedział Tchórzewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane