Falklandy szykują się na zalew petrodolarów

Zamieszkane przez zaledwie 2563 osób terytorium zależne Wielkiej Brytanii szykuje się na zalew petrodolarów, które popłyną wraz z rozpoczęciem w 2017 r. eksploatacji złoża Lew Morski.

Wydobycie z liczącego 400 mln baryłek złoża przyniesie władzom 10,5 mld USD podatkowych wpływów w ciągu 25 lat. Po uruchomieniu projektu sięgną one, w przeliczeniu na mieszkańca, 160 tys. USD rocznie, a kwoty mogą wzrosnąć w przypadku dalszych odkryć.

Lokalni urzędnicy już udali się z wizytą do Norwegii i na Wyspy Owcze, aby zasięgnąć rad, jak uniknąć inflacji i błędów w zarządzaniu ogromnymi nadwyżkami finansowymi. Falklandy szykują się do powołania funduszu majątkowego, który będzie zarządzał tym kapitałem.

Będzie to najmniejszy kraj na świecie dysponujący takim wehikułem inwestycyjnym. W planach jest także budowa drogi szybkiego ruchu między lotniskiem a stolicą Stanley oraz zwiększenie mocy przeładunkowych portu. Wyspy rozważają także przejęcie od Wielkiej Brytanii utrzymania 1200-osobowego garnizonu, który chroni Falklandy przed zajęciem przez Argentynę, roszczącą sobie prawa do terytorium.

— Przeznaczenie części wpływów na obronność to dobre rozwiązanie. W Norwegii starano się nie wspierać inwestycji, aby nie wywołać inflacji — powiedział Stephen Luxton, falklandzki minister ds. bogactw naturalnych.

Korona brytyjska wydała w zeszłym roku na utrzymanie wojska ponad 26 tys. GBP w przeliczeniu na mieszkańca wysp. Wprawdzie w lutowym referendum wszyscy mieszkańcy, z wyjątkiem zaledwie czterech osób, opowiedzieli się za pozostaniem pod panowaniem brytyjskiej królowej, to jednak wydobycie ropy może zwiększyć naciski Argentyny.

Konflikt o Falklandy trwa od argentyńskiej inwazji z 1982 r., w której zginęło 255 żołnierzy brytyjskich, 649 argentyńskich oraz trzech mieszkańców wysp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Falklandy szykują się na zalew petrodolarów