Fiskus zbiera żniwo, producenci zwijają biznes

Paweł Janas
opublikowano: 05-01-2007, 00:00

Obniżenie ulg w akcyzie zmusiło rafinerię Orlenu do wstrzymania produkcji estrów i inwestycji. Budowę instalacji kontynuuje Lotos.

Kilka dni temu informowaliśmy o spodziewanych kłopotach Rafinerii Trzebinia (z grupy PKN Orlen), związanych z obniżeniem od nowego roku przez resort finansów ulg w akcyzie na biopaliwa. No i stało się. Spółka czasowo wstrzymała produkcję i sprzedaż biooleju napędowego (ON BIO) z zawartością 20 proc. estrów.

„Zarząd Rafinerii Trzebinia oszacował, iż w związku ze zmianami prawnymi (…) strata netto spółki w styczniu 2007 r. wyniesie 2,5-3 mln zł. Produkcja ON BIO została wstrzymana (…) do czasu ewentualnego wprowadzenia w życie nowych przepisów prawnych uzasadniających jej wznowienie” — czytamy w komunikacie PKN Orlen.

Trzebinia chce w zamian zwiększyć eksport biokomponentów oraz renegocjować kontrakty na dostawy surowców do produkcji ON BIO.

Orlen pasuje

Zarząd podjął także decyzję o wstrzymaniu prac nad programem inwestycyjnym w zakresie biopaliw. A były one duże.

— W grę wchodzi rozbudowa mocy produkcyjnych ze 100 tys. ton estrów metylowych rocznie nawet do 400 tys. w połowie 2008 r. — mówiła pod koniec października na łamach „PB” Grażyna Kuś, prezes Rafinerii Trzebinia.

Spółka nadal jednak produkuje m.in. parafiny. W listopadzie informowała też o zakończeniu budowy instalacji hydrorafinacji parafin, używanych m.in. do produkcji świec. Koszt inwestycji, która trwała dwa lata, wyniósł 55 mln zł.

Lotos kontynuuje

Tymczasem Grupa Lotos, główny rywal Orlenu na krajowym rynku paliwowym, zapewnia, że obniżenie ulg w podatku akcyzowym nie wpłynie na jego plany związane z budową instalacji do produkcji biokomponentów.

— Nie mamy powodów do zmiany planów inwestycyjnych. Całość estrów wyprodukowanych w 2008 r. przez fabrykę w Czechowicach zakupi i zużyje Grupa Lotos. W 2008 r. dodawanie estrów do oleju napędowego będzie obligatoryjne — twierdzi Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupy Lotos.

Wysokiej rangi menedżer spółki dodaje nieoficjalnie, że inwestycje nie są zagrożone, bowiem biznesplan Lotosu zakładał wariant, który nie uwzględniał ulg w akcyzie na biopaliwa.

Spółka Lotos Czechowice realizuje budowę instalacji do produkcji estrów kwasów tłuszczowych o zdolności produkcji 100 tys. ton rocznie. Wartość projektu oszacowano na 71 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu