Fitch: rynki rozwijające się podatne na zaostrzenie warunków finansowych

opublikowano: 17-05-2018, 13:17
aktualizacja: 17-05-2018, 13:21

Poziom zadłużenia, który czterokrotnie zwiększył się w ciągu minionych dziesięciu lat, sprawił, że rynki wschodzące są podatne na zaostrzenie warunków finansowych w dobie rosnących stóp procentowych w USA, ocenia agencja Fitch Ratings.

Dług wynikający z dłużnych papierów wartościowych emitowanych przez kraje rozwijające się wzrósł do 19 bln USD z 5 bln dekadę wcześniej. Pomimo rozwoju rynków obligacji w walutach lokalnych, kredytobiorcy będą hamowani przez wyższe koszty finansowania zewnętrznego, silniejszego dolara i spowolnienie napływu kapitału.

Fitch Ratings
Zobacz więcej

Fitch Ratings fot. ARC

Fitch szacuje, że Rezerwa Federalna podniesie stopy przynajmniej sześć razy do końca przyszłego roku.

Jeśli łatwe warunki finansowe zaostrzą się bardziej gwałtownie niż oczekiwano, dług emerging markets (EM) znajdzie się pod silną presją – ocenia Monica Insoll, szef zespołu ds. badań rynku kredytowego w Fitch. 

Jeśli apetyt inwestorów na ryzyko EM odwróci się, emitenci mogą zmagać się z wyzwaniami związanym z refinansowaniem, nawet na swoich rynkach macierzystych, podczas gdy odpływ kapitału może wywierać presję na kursy walutowe lub rezerwy walutowe – dodaje specjalistka.

Przepływy kapitału na rynki wschodzące mogą maleć, ponieważ amerykańscy i światowi inwestorzy uzyskują wyższe zyski z aktywów w USA. To zwiększy presję na rządy, które już stoją przed wyzwaniem, jakim jest konieczność finansowania deficytów na rachunku obrotów bieżących lub refinansowania długów zewnętrznych.

Oprócz najbardziej wrażliwych dużych rynków wschodzących, takich jak Ukraina, Turcja i Argentyna, Fitch widzi ryzyko w najlepiej ocenianych do tej pory  Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze, Peru i Kazachstanie ze względu na ich zależność od zewnętrznego zadłużenia. 

Z kolei Chiny są oceniane jako kraj o średnim ryzyku, a głównymi wyzwaniami są wysokie zadłużenie w całej szerokoj pojętej gospodarce oraz profile płynności banków o średnim poziomie ryzyka.

Lokalne papiery wartościowe rynków wschodzących są głównie kupowane przez inwestorów krajowych, takich jak fundusze emerytalne, towarzystwa ubezpieczeniowe i banki, zapewniając względnie stabilne źródło finansowania.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu