Fundacja pomaga liczyć ślad węglowy

opublikowano: 28-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Małych i średnich firm nie stać na analizy, których dziś oczekuje coraz więcej zachodnioeuropejskich partnerów. Narzędzie i know-how mogą mieć za darmo.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jaka fundacja udostępnia za darmo kalkulator do liczenia śladu węglowego
  • Co oprócz kalkulatora oferuje firmom
  • Dlaczego liczenie śladu węglowego może się przydać polskim firmom

Inwestorzy, regulatorzy i klienci coraz częściej żądają od firm obliczenia śladu węglowego. Pojawiły się w sieci odpłatne narzędzia. Od niedawna działa także bezpłatne – kalkulator śladu węglowego Fundacji Climate Strategies Poland.

– Założyliśmy fundację z misją, by przejść od dyskusji o zmianie klimatu do konkretnych działań. Liczenie śladu węglowego to dobry pierwszy krok, ale szczególnie zależy nam na tym, aby firmy redukowały emisję. Przeprowadziłem setki rozmów z przedstawicielami spółek, które chciały kolejny raz startować w przetargu, ale pojawił się wymóg liczenia śladu węglowego, albo eksporterami, których dotychczasowy klient zapytał o emisje, a firma nie ma czasu ani zasobów, żeby się tym zająć. Dlatego, żeby pomóc polskim firmom, przygotowaliśmy bezpłatny kalkulator śladu węglowego – mówi Łukasz Broniewski, współzałożyciel Fundacji Climate Strategies Poland.

Klimatyczny patriotyzm
Klimatyczny patriotyzm
Żeby pomóc polskim firmom, przygotowaliśmy bezpłatny kalkulator śladu węglowego. Tak rozumiemy nowoczesny patriotyzm: jako wspieranie budowy gospodarki przygotowanej do wyzwań zmieniającego się świata – mówi Łukasz Broniewski, współzałożyciel Fundacji Climate Strategies Poland.

Narzędzie opracował zespół ekspertów, którzy znają kontekst klimatyczny, ale też rzeczywistość biznesową w Polsce. Został zaprojektowany z myślą o sektorze MŚP, choć jeden z klientów fundacji, duża firma z branży ICT, sprawdziła narzędzie i uzyskała takie same wyniki jak po profesjonalnym badaniu. Na podstawie wprowadzonych danych kalkulator generuje obliczenia, raport i rekomendacje w dwóch pierwszych zakresach obliczania śladu węglowego (pierwszy to emisje bezpośrednie, drugi to pośrednie, a trzeci to zakres to cały łańcuch wartości firmy, czyli np. zakupione usługi i surowce, transport i odpady – przyp. red.). Aby korzystać z kalkulatora, należy jedynie przygotować dane dotyczące działalności firmy i m.in. źródeł energii. Użytkownik, który ma konto, może w dowolnej chwili wrócić do uzupełniania danych i porównać wyniki w czasie.

– Samo narzędzie to za mało, bo liczenie śladu węglowego jest za pierwszym razem trudne. Dlatego postanowiliśmy podzielić się naszym doświadczeniem z ok. stu zrealizowanych projektów komercyjnych i zamieściliśmy w kalkulatorze także materiały edukacyjne, artykuły, wyjaśnienia i filmy wideo – mówi Łukasz Broniewski.

Zastosowana w kalkulatorze metoda obliczeniowa jest zgodna z metodyką GHG Protocol, a baza wskaźników emisji pochodzi z uznanych na świecie baz danych i jest na bieżąco aktualizowana. Narzędzie ma zgodność ze standardami i inicjatywami CDP, SBTi oraz PCAF.

– Konkurencyjność klimatyczna jest dziś bardzo ważna. Nawet małe firmy są zachęcane przez partnerów biznesowych do liczenia śladu węglowego. Polskie firmy świetnie sobie radziły na międzynarodowych rynkach, konkurując najpierw ceną, a potem jakością i ceną. Nie są natomiast przygotowane do konkurencyjności klimatycznej, a europejskie firmy chętnie odzyskają kawałek rynku, nie będzie taryfy ulgowej – mówi współzałożyciel Fundacji Climate Strategies Poland.

Choć fundacja nie promowała kalkulatora, w pierwszych dniach zarejestrowało się kilkadziesiąt firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane