Giertych: będę namawiał ZNP do rezygnacji ze strajku

22-05-2007, 17:55

Wicepremier i minister edukacji Roman Giertych (LPR) powiedział we wtorek PAP, że w związku z zapowiedzią przedłużenia możliwości przechodzenia przez nauczycieli na wcześniejszą emeryturę, będzie chciał przekonać ZNP do rezygnacji z zaplanowanego na 29 maja strajku ostrzegawczego.

Kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego spotka się w środę z premierem Jarosławem Kaczyńskim. Wcześniej związkowcy będą rozmawiać z wicepremierem Giertychem.

Jak poinformował we wtorek rzecznik rządu Jan Dziedziczak, nauczyciele, którzy do końca 2007 r. uzyskają - zgodnie z obecnymi przepisami Karty Nauczyciela - uprawnienia do przejścia na wcześniejsze emerytury, będą mogli przejść na nie również po 1 stycznia 2008 r.

Szef resortu edukacji zwrócił uwagę, że to na jego wniosek rząd zajął się sprawą wcześniejszych emerytur na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Obecnie, zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący skorzystać z nich muszą złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja.

W komunikacie Dziedziczak wyjaśnił, że w przekazanym pod koniec kwietnia do konsultacji społecznych i międzyresortowych projekcie ustawy o emeryturach pomostowych, zaproponowano zmianę art. 88 Karty Nauczyciela, polegającą na odstąpieniu od spełnienia do końca 2007 r. warunku rozwiązania stosunku pracy.

O pilne zajęcie przez szefa rządu stanowiska w sprawie przedłużenie obecnego stanu prawnego, gwarantującego możliwość skorzystania przez nauczycieli z przejścia na wcześniejszą emeryturę zaapelowali w ubiegłym tygodniu wspólnie w liście wicepremier Giertych i Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

15 maja Zarząd Główny ZNP podjął decyzję o przeprowadzeniu 29 maja dwugodzinnego strajku ostrzegawczego pracowników oświaty. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Giertych: będę namawiał ZNP do rezygnacji ze strajku