Główne indeksy USA są najwyżej od kilkunastu miesięcy

Przemek Barankiewicz
18-09-2003, 22:09

W czwartek na Wall Street z każdą godziną handlu główne indeksy wspinały się coraz wyżej. Na zamknięciu sesji wskaźnik Dow Jones znalazł się na 15-miesięcznym, a Nasdaq Composite na 18-miesięcznym szczycie.

Poprawa nastrojów wiąże się z dobrymi danymi makroekonomicznymi. Bardziej niż oczekiwano spadła liczba Amerykanów składających wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Ponadto po raz czwarty z rzędu wzrósł indeks wskaźników wyprzedzających koniunktury. Poprawili nastroje również analitycy, podnosząc rekomendacje niektórych z największych spółek.

Wzrostom przewodziły spółki finansowe. Sąd odrzucił apelację spółek Visa i MasterCard w sprawie liberalizacji rynku kart kredytowych. Oznacza to w praktyce, że banki będą mogły oferować klientom karty wszystkich emitentów. Po 4 proc. zyskały wyceny wchodzących w skład DJIA: American Express (najdroższy od 2,5 lat), JP Morgan Chase i Citigroup. Temu ostatniemu rekomendację do „kupuj” podwyższyli specjaliści z Merrill Lynch. Pozytywnie wyróżniały się też papiery Bear Stearns. Siódmy pod względem wielkości amerykański bank inwestycyjny poinformował o podwojeniu kwartalnego zysku.

Silny był sektor technologiczny. Mocno podrożała Motoroli. U.S. Bancorp Piper Jaffray podniósł rekomendację spółki uzasadniając to oczekiwanym wzrostem jej zysków z rosnącej sprzedaży telefonów komórkowych. Zyskiwali też udziałowcy Sun Microsystems. Spółka hardwarowa zwolni 1,1 tys. osób (3 proc. załogi). Ma to poprawić rentowność spółki. Dotychczasowe wysiłki (8 tys. zwolnionych od 2001 r.) nie dało rezultatu.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Główne indeksy USA są najwyżej od kilkunastu miesięcy