GPW: Millennium traci przez obawy o dynamikę rynku kredytów hipotecznych

KZ
opublikowano: 18-10-2007, 12:23

Akcje banku, kierowanego prze Bogusława Kotta, wyraźnie spadają, choć wyniki trzeciego kwartału były bardzo dobre. Inwestorzy boją się jednak konsekwencji spowolnienia na rynku hipotek.

Obawy spotęgował sam prezes Millennium, który ostrzegł, że czwarty kwartał będzie trudniejszy od trzeciego, a ten i tak był słabszy dla całego sektora. Chodzi głównie o mniejszą sprzedaż kredytów hipotecznych, zaobserwowaną w sierpniu i we wrześniu.

Dla Millennium osłabienie koniunktury w kredytach hipotecznych jest szczególnie istotne (…) ze względu na wcześniejszą politykę banku i dużą koncentrację na sprzedaży kredytu hipotecznego - uważa Marta Jeżewska, analityk DI BRE Banku.

Niektóre tytułu prasowe (np. "Dziennik") wieszczą już koniec złotych czasów dla kredytów na mieszkania i domy. Jak powód spadku dynamiki rynku wskazuje się wyhamowanie wzrostu cen nieruchomości, a także coraz mniejszą liczbę osób, które mają odpowiednią zdolność kredytową. Kolejną przyczyną jest obserwowany ostatnio wzrost stóp procentowych, skutkujący wyższym oprocentowaniem kredytów denominowanych w PLN i CHF.

Wydaje się jednak, że obawy są przedwczesne. Zadyszka rynku może być chwilowa i potrwać co najwyżej kilka miesięcy. Rosnące zarobki Polaków i niezdecydowanie władz monetarnych Polski i Szwajcarii co do dalszej ścieżki stóp procentowych (podwyżki - jeśli będą - nie będą następować tak szybko, jak wcześniej się obawiano) mogą znów nakręcić popyt na mieszkania. Podobnego zdania jest Andrzej Powierża, analityk DM PKO BP.

- Jeżeli mamy doświadczyć dłuższych spadków sprzedaży, to kolejne pytanie brzmi, czy jest to wynik spadku popytu na kredyt (którego sygnałem była malejąca od początku roku ilość sprzedawanych kredytów), czy też częściowo także efekt zacieśniania polityki kredytowej przez banki. Kwartalne statystyki i wyniki przyniosą odpowiedź na te pytania, na razie stawiamy na kilkumiesięczne spowolnienie, po którym powrócą wzrosty, napędzane rosnącą zdolnością kredytową coraz więcej zarabiających Polaków - uważa Andrzej Powierża.  

O godz. 12.17 za akcje Millenium płacono 13,70 zł, po spadku o 3,5 proc. Przecena akcji pozostałych banków nie jest tak bolesna - kursy BZ WBK, ING, PKO BP i BPH spadają o 0,4-0,9 proc., notowania BRE i Pekao stoją w miejscu. KZ


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / GPW: Millennium traci przez obawy o dynamikę rynku kredytów hipotecznych