GreenWay rozbudował sieć o 50 proc.

opublikowano: 25-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Największemu w kraju operatorowi publicznych stacji ładowania aut elektrycznych przybyło ich w 2022 r. ponad 170. Jego klienci kupili o 200 proc. energii więcej niż rok wcześniej.

przeczytaj artykuł i dowiedz się:

 • ile stacji ładowania aut elektrycznych liczy obecnie największa polska sieć i ilu kierowców z niej korzysta
 • jakie ma plany na najbliższe lata

GreenWay, operator największej polskiej sieci publicznych ładowarek aut elektrycznych, mocno się rozbudowuje. W 2022 r. firma uruchomiła 174 nowe stacje ładowania. Obecnie dysponuje już 497 publicznymi stacjami, z których ponad połowa (257) to szybkie ładowarki prądu stałego. Cała sieć liczy łącznie już 1099 punktów ładowania.

Rozwój sieci GreenWay w 2022 r. był m.in. efektem zakupu Revnetu, który wniósł do firmy 70 ładowarek prądu przemiennego. Obecnie wszystkie stacje działają w barwach GreenWay’a.

Budowa i zakupy
Budowa i zakupy
 • Dzięki zastrzykowi kapitału od inwestorów znacząco przyspieszyliśmy rozbudowę publicznej infrastruktury ładowania. Realizujemy ten proces zarówno przez budowę nowych stacji, jak i konsolidowanie rynku mówił Rafał Czyżewski, prezes GreenWay’a Polska.
 • Agnieszka Murak

  Poza rozwojem sieci spółka koncentrowała się w 2022 r. na rozbudowie wybranych lokalizacji o dodatkowe stacje ładowania i podnoszeniu mocy już działającej infrastruktury. 43 ładowarki o mocy 50 kW wymieniono na urządzenia o mocy 150 lub 200 kW. Oznacza to, że obecnie spółka dysponuje 97 co najmniej 100-kilowatowymi stacjami. W tym roku będzie kontynuowała modernizację infrastruktury.

  Wraz z rozwojem sieci rośnie liczba jej klientów. W 2022 r. do grona klientów GreenWay’a dołączyło 26 tys. kierowców. Oznacza to, że z usług operatora korzysta obecnie 52 tys. użytkowników, z których 44 tys. to kierowcy z Polski. Sprzedaż energii rośnie jeszcze szybciej - w minionym roku zwiększyła się do 7,6 KWh, czyli o ponad 200 proc.

  Dynamiczny rozwój sieci możliwy jest dzięki potężnemu zastrzykowi finansowemu. GreenWay dostał od inwestorów 85 mln EUR. Była to jedna z największych inwestycji w sektorze elektromobilności naszej części Europy. Za te pieniądze do 2026 r. zamierza wybudować w Polsce łącznie 825 stacji (1,5 tys. punktów)

  Dodatkowo w ciągu dwóch lat zbuduje u nas koło 260 punktów ładowania o mocy 150 kW dla aut osobowych oraz 10 o mocy min. 350 kW dla samochodów dostawczych i ciężarowych. To część unijnego projektu - największego ze współfinansowanych dotychczas przez Brukselę. Trzyletni kontrakt obejmuje budowę i rozbudowę łącznie 2 tys. stacji w ponad 450 lokalizacjach w 22 krajach UE. GreenWay jest liderem w konsorcjum EXPAND-E, któremu Komisja Europejska ma przekazać na ten cel 70 mln EUR.

  Oprócz sieci publicznej firma rozwija też prywatne stacje ładowania dla biznesu i floty firmowej. Zarządza już ponad 350 takimi ładowarkami, zasilającymi m.in. floty InPostu, Ikei, Hyundaia i Leroy Merlin.

  © ℗
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Polecane