Guindos: niektóre banki w UE mogą być wrażliwe na wyższe stopy procentowe

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 16-03-2023, 14:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Luis de Guindos, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego ostrzegł, że niektóre banki w Unii Europejskiej mogą wykazywać się nadmierną wrażliwością na rosnące stopy procentowe, a to może oznaczać pewne problemy dla sektora finansowego, informuje Bloomberg.

Luis de Guindos
Luis de Guindos
Valeria Mongelli/Bloomberg

Bankier przyznał, że co prawda instytucje finansowe w Europie, w tym pożyczkodawcy są znacznie mniej narażeni niż ich amerykańscy odpowiednicy na sytuacje jak te z Silicon Valley Bank czy Signature i Silvergate Capital, jednak istnieje ryzyko pewnych zawirowań.

EBC nie może wykluczyć, że niektórzy pożyczkodawcy mogą być zagrożeni ze względu na ich modele biznesowe - powiedział Guindos, ostrzegając, aby nie popadać w samozadowolenie i starać się uniknąć efektu domina.

Potencjalny konflikt

Guindos wskazał, że istnieje potencjalny konflikt między misją EBC polegającą na obniżaniu inflacji a potencjalnymi szkodami dla niektórych instytucji finansowych wynikającymi z wyższych stóp procentowych.

Podkreślił i uspokoił jednak, że banki w UE są amortyzowane przez wysokiej jakości bufory płynności, a rosnące koszty pożyczek wspierają ich marże.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane