"Handelsblatt": świętująca 30-lecie warszawska giełda to historia sukcesu

  • PAP
opublikowano: 17-04-2021, 15:36

Warszawski parkiet tętni dziś życiem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej; w 2020 r. liczba zleceń i sprzedaż na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) wzrosła o 56,1 proc. To więcej niż w jakimkolwiek innym systemie obrotu w Europie - zauważa niemiecki dziennik "Handelsblatt".

Robert Gardzinski / Forum

"Uruchomiona dokładnie 30 lat temu Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to historia sukcesu" - podkreśla gazeta.

"Handelsblatt" przypomina skromne początki giełdy. "Na starcie, dokładnie 30 lat temu, nikt się nie spodziewał tego sukcesu. Po upadku komunizmu, w pierwszym dniu handlu w 1991 roku, w zaledwie 112 transakcjach kupna i sprzedaży, wymieniono akcje za 2000 dolarów. W obrocie znajdowały się papiery wartościowe jedynie pięciu notowanych na giełdzie byłych przedsiębiorstw państwowych. Sesje handlowe odbywały się raz w tygodniu".

Trzydzieści lat później sytuacja jest całkowicie inna. "Liczba zamówień i sprzedaży systematycznie rośnie, a od zeszłego roku Warszawa jest areną drugiej co do wielkości oferty publicznej w Europie po holdingu kawy i herbaty rodziny Reimannów JDE Peet's The Amsterdam Stock. Notowanie polskiej grupy e-commerce Allegro przyniosło w 2020 roku dobre 2,3 mld (...). Allegro to najcenniejsza spółka giełdowa w Polsce z kapitalizacją rynkową równą 13 mld euro" - pisze dziennik.

W 2018 roku polski rynek akcji jako ostatni z 25 międzynarodowych rynków przeszedł ze statusu "rynków wschodzących" do grupy rozwiniętych rynków kapitałowych z dostawcami indeksów FTSE Russell i Stoxx. "I to też jest typowo polskie" - uważa "Handelsblatt". "Kraj ten potrzebował na ten krok tylko 28 lat. Korei Południowej z korporacjami takimi jak Samsung, Hyundai, LG Electronics i Kia zajęło to 55 lat" - zaznacza.

Gazeta zauważa, że mimo szybkiego rozwoju, polska giełda "wciąż na forach inwestorów określana jest jedynie jako insider tip, jako rynek, którego mało kto jest świadomy".

"Potencjał polskiego rynku jest w dużej mierze rzeczywiście nieznany, podobnie jak fakt, że Polska jest obecnie piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec wyprzedzającym Włochy, Wielką Brytanią i Rosję" - podkreśla "Handelsblatt".

Marek Dietl, prezes GPW, przyznaje: "Światowa świadomość możliwości inwestycyjnych w Warszawie nie odpowiada naszemu dużemu potencjałowi".

Michał Trochimczuk, partner zarządzający Sollers Consulting, uważa polski rynek giełdowy za "bardzo interesujący dla inwestorów z długoterminową perspektywą". Dzięki dobrze wyszkolonym specjalistom, rosnącej ekspansji polskich firm na inne rynki i daleko zaawansowanej cyfryzacji, Polska jest "najbardziej zrównoważonym krajem w Europie".

Do tej pory wszystkie 383 polskie i 51 zagranicznych spółek notowanych na Głównym Rynku GPW posiada kapitalizację rynkową odpowiadającą dobrym 241 mld euro, podczas gdy 376 polskich i cztery zagraniczne spółki notowane na rozwijającym się rynku New Connect mają kolejne 4,6 mld euro.

"W porównaniu z innymi giełdami, GPW posiada jeszcze jedną cechę szczególną - indeks dla spółek z branży gier komputerowych" - zauważa gazeta. Indeks WIG Games to "genialna strategia przyciągania globalnych inwestycji do Polski" - mówi John Lawrence, dyrektor inwestycyjny J. A. Lawrence Wealth Management. Polska staje się "światowym liderem na rynku gier" i już wyprzedziła Japonię" - mówi Joost van Dreunen, wykładowca w Stern Business School na Uniwersytecie Nowojorskim.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Polska ma "najbardziej konkurencyjny sektor IT ze wszystkich 23 krajów Europy Wschodniej" - ocenia specjalistyczny magazyn biznesowy "Europa Wschodnia" w nowym badaniu. Szczególnie dobrze, że start-upy pojawiają się obecnie w całym kraju, a nie tylko w stolicy - czytamy w artykule w "Handelsblatt", który przytacza wyniki badania "Europy Wschodniej".

"Handelsblatt" podkreśla też, że "prawie wszystkie duże banki, ubezpieczyciele, linie lotnicze i firmy handlowe zleciły Polsce outsourcing centrów danych i usług IT. Producenci samochodów jak VW czy Fiat, producenci sprzętu AGD jak Bosch-Siemens czy grupy technologiczne jak LG produkują we własnych fabrykach w Polsce. Kraj przyciąga wielu inwestorów zagranicznych".

Gazeta zwraca uwagę, że "w obliczu pandemii Microsoft i Google ogłosiły miliardowe inwestycje w chmurze w przetwarzanie i centra danych. Cytuje wypowiedź menadżera Microsoftu, który ocenił, że Polska ze swymi 38 milionami mieszkańców może stać się +cyfrowym sercem Europy+".

"Ogólnie krajobraz korporacyjny jest bardzo zróżnicowany, co sprawia, że kraj ten jest odporny na kryzysy" - pisze "Handelsblatt".

"Wiodący indeks WIG20 pokazuje różnobarwny obraz: oprócz trzech banków i ubezpieczyciela obejmuje pięć spółek energetycznych i przedsiębiorstw użyteczności publicznej oraz dwa przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, największego w Europie producenta miedzi KGHM i największego w Europie producenta węgla kamiennego JSW. Na liście widnieją również dwie dobrze znane w Niemczech sieci sklepów obuwniczych i odzieżowych - CCC i LPP - firma informatyczna i technologii medycznej oraz sieć supermarketów".

"Chociaż Polska miała na swym koncie rok recesji w 2020 r. po raz pierwszy od 30 lat, pandemia uderzyła w dobrze zdywersyfikowaną polską gospodarkę w mniejszym stopniu w porównaniu z innymi krajami europejskimi" - powiedział przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Marcus Heinz.

"Prestiżowy Wiedeński Instytut Międzynarodowych Studiów Ekonomicznych prognozuje, że w bieżącym roku Polska osiągnie produkt krajowy brutto sprzed wybuchu kryzysu" - pisze najważniejszy niemiecki dziennik gospodarczy. "Niemcom się to nie uda" - dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane