Hedge-fundy pierwszy raz w historii skracają branżę naftową (WYKRES DNIA)

Mimo powrotu cen ropy w okolice pułapu 50 USD za baryłkę, zarządzający funduszy hedgingowych pierwszy raz w historii zaczęli grać na zniżki notowań potentatów naftowych.

Globalna pozycja netto funduszy hedgingowych na spółkach z branży naftowej
Zobacz więcej

Globalna pozycja netto funduszy hedgingowych na spółkach z branży naftowej Credit Suisse, Bloomberg

W sierpniu globalne fundusze hedgingowe stosujące strategię long-short obstawiały przecenę spółek z sektora naftowego chętniej niż zwyżki ich notowań, wynika zdanych banku Credit Suisse. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie była to pierwsza przewaga krótkich pozycji w tej branży od 2011 r., kiedy to szwajcarski bank rozpoczął zbieranie tego typu danych.

- To rzadko spotykane, by krótkie pozycje przeważały w całym sektorze. Czy to oznacza, że postrzeganie perspektyw rynku ropy i globalnego wzrostu pogarsza się? – zastanawiał się w rozmowie z Bloombergiem Mark Connors, szef działu doradztwa w zakresie zarządzania ryzykiem w Credit Suisse.

W poniedziałek za baryłkę ropy brent płaci się 47,5 USD, o 1,8 proc. więcej niż w piątek i o 26,2 proc. więcej niż na koniec ubiegłego roku.


Globalna pozycja netto funduszy hedgingowych na spółkach z branży naftowej. Źródło: Credit Suisse, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu