Hiszpania obniżyła prognozę wzrostu PKB w 2021 r.

ARŻ, Reuters
opublikowano: 09-04-2021, 15:36

Rząd Hiszpanii obniżył w piątek swoją prognozę tegorocznego ożywienia gospodarczego. W swoich szacunkach uwzględnił spadki wywołane kolejną falą pandemii w pierwszym kwartale roku, pisze Reuters.

Hiszpania
Hiszpania
Fot. Efraimstochter/Pixabay

“Rząd spodziewa się, że PKB Hiszpanii wzrośnie w 2021 roku o 6,5 proc.” - stwierdziła na konferencji prasowej minister gospodarki Nadia Calvino. Poprzednia prognoza zakładała, że wzrost PKB wyniesie od 7,2 do 9,8 proc.

Ze względu na silne uzależnienie gospodarki od turystyki zagranicznej, Hiszpania ucierpiała bardziej niż większość krajów rozwiniętych w pierwszym roku pandemii. W 2020 roku PKB skurczył się o 10,8 proc.

W pierwszym kwartale 2021 roku w kraju pojawiła się kolejna fala epidemii. Na niższe perspektywy rozwoju miały wpływ także burze śnieżne, które nawiedziły dużą części Hiszpanii w styczniu.

Swoją prognozę, do 6 proc. w skali roku, już wcześniej obniżył bank centralny Hiszpanii. MFW spodziewa się z kolei wzrostu na poziomie 6,4 proc.

Hiszpańska minister gospodarki zakłada, że wraz ze wzrostem globalnej liczby szczepień, PKB jej kraju wzrośnie o 7 proc. w 2022 roku. Dodała, że produkcja prawdopodobnie powróci do poziomów sprzed pandemii do końca tego roku. Wypłata 140 mld euro w ramach funduszy UE w ciągu najbliższych trzech ma dodatkowo pobudzić gospodarkę, jednak, zdaniem Nadii Cavino, wpływ tych dotacji będzie bardziej widoczny dopiero w 2022 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane