HSBC zapłaci 101,5 mln USD ugody w sprawie o „ustawianie” transakcji

opublikowano: 19-01-2018, 06:53
aktualizacja: 19-01-2018, 06:54

HSBC Holdings zgodził się zapłacić 101,5 mln USD tytułem ugody w sprawie kryminalnej, w której zarzucano mu „ustawianie” transakcji walutowej.

Kwota ugody dzieli się na 63,1 mln USD kary i 38,4 mln USD zwrotu pieniędzy klientowi korporacyjnemu.

HSBC
HSBC
Bloomberg

Wykrycie przestępstwa doprowadziło do postawienia w październiku w stan oskarżenia Marka Johnsona, byłego szefa komórki transakcji gotówkowych na globalnym rynku walutowym w HSBC. Wiedząc o transakcji klienta, spółki Cairn Energy, na kwotę 3,5 mld USD, doprowadził do manipulacji kursami walut w sposób korzystny dla traderów banku. Wyrok w sprawie Johnsona jeszcze nie zapadł.

Zawarta właśnie ugoda następuje miesiąc po tym jak HSBC zakończył się pięcioletni okres „zawieszenia” kary za robienie interesów z meksykańskimi kartelami narkotykowymi, a także udział w praniu innych „brudnych” pieniędzy oraz obsługę klientów objętych sankcjami USA. Kwota ugody w tek sprawie wynosiła aż 1,92 mld USD. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane