Hydrobudowa Śląsk razem z Energopolem Południe

Maria Trepińska
29-04-2002, 00:00

Ważą się losy dwóch giełdowych spółek Hydrobudowy Śląsk i Energopolu Południe. Możliwe, że nastąpi ich połączenie. Decyzja powinna zapaść do końca maja. Tymczasem inwestorem strategicznym w EP chce zostać Energopol Warszawa.

Według naszych informacji, zarządy katowickiej Hydrobudowy Śląsk i sosnowieckiego Energopolu Południe prowadzą rozmowy na temat połączenia. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest ich główny akcjonariusz — NFI Jupiter. Wszystko powinno się wyjaśnić do końca maja.

Józef Tomolik, prezes Hydrobudowy Śląsk, nie zgodził się na bezpośrednią rozmowę z „PB”. Przysłał jedynie faksem lakoniczne odpowiedzi na pytania. Poinformował, że zarząd spółki nie posiada żadnych informacji na temat fuzji.

Można przypuszczać, że zarząd nie jest zainteresowany ich ujawnianiem, ponieważ po fuzji część pracowników obu firm straci pracę.

— Fuzja spółek to jeden z możliwych scenariuszy. W maju będziemy prowadzili analizy dotyczące różnych rozwiązań, które mają na celu podwyższenie wartości firm — mówi Jacek Strzelecki, wiceprezes NFI Jupiter.

Energopol Południe posiada 12,23 proc. akcji Hydrobudowy Śląsk. Firmy prowadzą podobną działalność budowlano-montażową. Szansą ich rozwoju jest planowana budowa autostrad.

Obie śląskie spółki łączą interesy z Energopolem Warszawa. EP wyemitował bony dłużne na kwotę 3,2 mln zł, które objął EW. Po przesunięciu terminu ostateczny ich wykup ma nastąpić w kwietniu 2003 r.

— Uzyskane środki przeznaczyliśmy na bieżącą działalność spółki — wyjaśnia Gabriela Głogowska, dyrektor ekonomiczny Energopolu Południe.

W styczniu 2002 r. stołeczna firma zadeklarowała, że chce zostać inwestorem strategicznym w EP. Obecnie ma 21,41 proc. jego akcji, co daje jej 24,9 proc. głosów na WZA.

— Zamierzamy zostać znaczącym inwestorem. Wystarczy nam około 30 proc. akcji, aby kontrolować EP — wyjaśnia Ewa Krakowiak, dyrektor finansowy Energopolu Warszawa.

Jej zdaniem, do fuzji obu firm może dojść w 2003 r., ale nie będzie to miało większego wpływu na dotychczasową współpracę z warszawską firmą.

Energopol Warszawa posiada 8,34 proc. akcji Hydrobudowy Śląsk, co daje 6,83 proc. głosów na WZA. W marcu 2000 r. HŚ nabyła bony dłużne EW za mniej więcej 10 mln zł. Zakup ich został sfinansowany ze środków własnych, a wykup miał nastąpić 30 marca 2001 r. Inwestycja miała na celu umocnienie współpracy ze stołeczną spółką. Warszawska firma 28 lutego 2001 r. wystąpiła o przedłużenie terminu wykupu bonów o rok w związku z prowadzoną restrukturyzacją. Na początku 2002 r. ponownie poprosiła o prolongatę na kolejny rok — do 19 marca 2003 r.

Nieoficjalnie wiadomo, że stołeczna firma za uzyskane środki nabyła w 2000 r. akcje Hydrobudowy Śląsk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hydrobudowa Śląsk razem z Energopolem Południe