Inflacja w Korei Płd. bliska 9-letniego szczytu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-07-2021, 14:04

Już trzeci miesiąc z rzędu inflacja konsumencka w południowokoreańskiej gospodarce utrzymuje się na poziomie przekraczającym 2 proc. co umacnia presję na władze monetarne odnośnie podwyższenia stóp procentowych, donosi Reuters.

SeongJoon Cho

Według rządowych danych, w czerwcu 2021 r. ceny konsumenckie zrosły o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. Ekonomiści spodziewali się wyniku nieco wyższego, na poziomie 2,5 proc. Oznacza to również lekkie wyhamowania wzrostowej tendencji po 2,6-proc. zwyżce CPI w maju, kiedy to ceny rosły najszybciej od kwietnia 2012 r.

Inflacja bazowa, bez uwzględniania poddających się mocnym wahaniom cen żywności i energii wyniosła w czerwcu 1,2 proc. i była taka sama jak miesiąc wcześniej, kiedy to rosła najmocniej od listopada 2018 r.

W całym pierwszym półroczu 2021 r. inflacja CPI wyniosła średnio 1,8 proc. wobec „zaledwie” 0,6 proc. rok wcześniej i mocno zbliżyła się do długoterminowego celu Banku Korei na poziomie 2 proc.

W czerwcu najmocniej szły w górę koszty ropy i paliw notując 19,9 proc. zwyżkę orz koszty produktów rolnych, zwierzęcych i rybnych, które odnotowały 10,4-proc. dynamikę.

W porównaniu z majem, inflacja już nie wygląda tak mocno. Odnotowała bowiem spadek o 0,1 proc. realizując pierwszą ujemną wartość od siedmiu miesięcy.

Bank centralny obecnie prognozuje, że w całym 2021 r. inflacja wyniesie około 1,8 proc. zaś w przyszłym wyhamuje do 1,4 proc. W pandemicznym 2020 r. wyniosła natomiast 0,5 proc. i tylko nieznacznie przewyższyła rekordowo niski wynik 0,4 proc. z 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane