Inwestowanie pod znakiem ESG [PODCAST]

opublikowano: 06-08-2021, 07:58

ESG, czyli środowiskowa i społeczna odpowiedzialność biznesu oraz ład korporacyjny, ma coraz większe przełożenie na możliwość pozyskiwania kapitału przez firmy i wycenę spółek. Co konkretnie kryje się za tym hasłem, jaki jest wpływ czynników pozafinansowych na prowadzenie biznesu i jak przystosowują się do tego polskie spółki?

Firmy są po to, by zarabiać pieniądze dla swoich właścicieli - i w ostatecznym rozrachunku nie liczy się nic więcej. W ostatnich latach coraz większą rolę zaczynają jednak odgrywać zagadnienia ESG, czyli to, jaki jest wpływ przedsiębiorstw na środowisko, jak oddziałują na społeczeństwo i w jaki sposób są zarządzane. Nie chodzi tylko o budowanie dobrego wizerunku - chodzi w tym o coraz większe pieniądze i dostęp do portfeli inwestorów, którzy w rosnącej skali lokują pieniądze w funduszach biorących pod uwagę wskaźniki niefinansowe. Troska o otoczenie, wymuszona przez regulatorów i inwestorów, powoli staje się obowiązkiem i firmy muszą się do tego przystosować.

Goście tego odcinka "PB do słuchania" mówią o tym, czym jest inwestowanie ESG, jak w praktyce ono wygląda - i jak do nowej rzeczywistości przystosowują się polskie spółki.

Zaczyna Paweł Chylewski, zarządzający funduszami, a jednocześnie członek stowarzyszenia Investhink, które przygotowało obszerny raport o inwestowaniu ESG. Mówi o tym, czy ESG to tylko ładnie brzmiące hasełko i nowa moda, czy rzeczywiście poważna sprawa, mająca przełożenie na strategie inwestycyjne i możliwości pozyskania kapitału przez spółki.

Drugim gościem jest Joanna Ałasa, starsza analityczka w NN Investment Partners TFI, która tłumaczy, w jaki sposób fundusze dobierają do portfela spółki na podstawie kryteriów odpowiedzialnego rozwoju - i jakie firmy z inwestowania wykluczają. Następnie Robert Sroka, dyrektor ds. ESG w Abrisie, wyjaśnia dlaczego fundusz, którego podstawowym celem jest przecież generowanie wysokiej stopy zwrotu, musi zwracać uwagę na czynnik środowiskowe i społeczne, a także jakie ma to przełożenie na wyceny spółek.

Izabela Olszewska, członkini zarządu GPW, mówi o nowych wymogach wobec spółek, które już wkrótce szczegółowo będą musiały raportować kwestie środowiskowe, społeczne i korporacyjne. O raportowaniu ESG - i przygotowaniu się do niego - mówi również Piotr Biernacki, wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, który uczestniczy w pracach nad stworzeniem nowych standardow, mających sprawić, by spółki konkretnie i w sposób porównywalny spowiadały się ze swojego wpływu na otoczenie.

Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” są dostępne na stronie pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych, m.in. na Spotify i Apple Podcasts.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane