Ipopema: JSW jeszcze potanieje

opublikowano: 09-03-2020, 22:00

Robert Maj, analityk Ipopemy Securities, podtrzymał rekomendację „sprzedaj” dla akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Cenę docelową ściął natomiast aż o 77 proc. do 8,47 zł, wynika z raportu wydanego 25 lutego. W uzasadnieniu ekspert napisał, że firma w najbliższych kwartałach będzie narażona na spadające ceny węgla metalurgicznego oraz rosnące koszty operacyjne. Ten ostatni czynnik jest podwójnie niekorzystny dla spółki, uważa Robert Maj, bo JSW pobrała już 700 mln zł z zamkniętego funduszu, w którym gromadzono pieniądze na gorsze czasy.

— Wygląda na to, że te czasy już nadeszły, a firma potrzebowała środków, aby zapłacić część bonusów pracowniczych w lutym tego roku. Ten zastrzyk gotówki poprawia również kapitały obrotowe firmy, która — jak oczekujemy — nie zmniejszy nakładów inwestycyjnych w najbliższym czasie. Wręcz przeciwnie, niedawna podwyżka wynagrodzenia o 6 proc. rocznie w PGG doprowadziła do rozpoczęcia podobnych rozmów ze związkami zawodowym w JSW — dodaje Robert Maj.

Specjalista zmniejszył prognozy cen węgla metalurgicznego ze względu na potencjalne skutki wybuchu epidemii koronawirusa oraz postępujące spowolnienie gospodarcze.

— Zmniejszamy naszą prognozę o 19 proc. do 154 USD/t na rok 2020, o 18 proc. do 151 USD/t na rok 2021 oraz o 14,3 proc. do 150 USD/t w roku 2022. Wszystkie te czynniki powodują znaczący spadek naszej prognozy EBITDA, kolejno: o 25, 53 oraz 44 na lata 2019-2021 — napisał w raporcie Robert Maj.

Zastrzeżenia prawne związane z rekomendacją dostępne są na pb.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane