Japonia i USA będą ostrzej zwalczać pirackie podróbki

(Paweł Kubisiak)
03-09-2006, 19:07

Japonia i Stany Zjednoczone rozpoczęły prace nad stworzeniem międzynarodowego porozumienia, mającego na celu ostrzejszą walkę z nielegalnym podrabianiem markowych produktów.

Japonia i Stany Zjednoczone rozpoczęły prace nad stworzeniem międzynarodowego porozumienia, mającego na celu ostrzejszą walkę z nielegalnym podrabianiem markowych produktów. Współpraca jest efektem ustaleń podjętych podczas szczytu G-8 - poinformował w niedzielę rząd japoński.

Tokio i Waszyngton włączą do porozumienia Szwajcarię Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Koreę Pd. i Singapur – wynika z propozycji premiera Japonii, Juiciera Koizumi. To właśnie te kraje najwięcej tracą na nielegalnej działalności piratów z Chin i Rosji. Najbardziej poszkodowani są szwajcarscy producenci zegarków, amerykańskie koncerny filmowe, francuscy producenci odzieży oraz koncerny muzyczne i producenci oprogramowania.

Chińskie dane statystyczne wskazują, że rynek falsyfikatów w tym kraju miał w 2003 roku wartość blisko 80 mld zł. A według japońskiego Biura patentowego, wartość tego rynku wzrosła w 2004 roku co najmniej trzykrotnie.

Japonia i USA przygotowały już projekt porozumienia międzynarodowego, dzięki któremu zakazany będzie import, eksport i transport falsyfikatów – napisano w komunikacie japońskiego rządu. Za złamanie umów międzynarodowych w tym zakresie będzie groziła nie tylko konfiskata i zniszczenie towaru, ale i dotkliwe kary finansowe i surowe konsekwencje karne. Dodatkowo, firmy, które złamią zakazy będą miały zablokowany dostęp do rynków sygnatariuszy porozumienia.

DI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Japonia i USA będą ostrzej zwalczać pirackie podróbki