Japonia na starcie najdłuższej i najgłębszej recesji

RB.BLOOMBERG
opublikowano: 31-12-2008, 00:00

Brytyjski bank prognozuje, że w IV kw. PKB Japonii skurczy się o ponad 12 proc. Tak źle nie było od 1974 r.

Brytyjski bank prognozuje, że w IV kw. PKB Japonii skurczy się o ponad 12 proc. Tak źle nie było od 1974 r.

Po katastrofalnych danych o malejącej produkcji przemysłowej (-8,1 proc. m/m) i rekordowo słabym eksporcie w listopadzie (-26,7 proc. r/r) ekonomiści brytyjskiego banku Barclays Capital uważają, że gospodarka Japonii skurczy się w IV kw. najmocniej od 1974 r., czyli aż o 12,1 proc., licząc rok do roku.

— To znacznie gorsza dynamika, niż się spodziewaliśmy (-4,1 proc.) — mówi Kyohei Morita, ekonomista banku.

Spadek PKB o ponad 12 proc. to jednak nie najczarniejszy scenariusz. Zdaniem japońskiego instytutu badawczego JRI, gospodarka może skurczyć się nawet o 14,1 proc. Emocje studzi jednak Bank of America, który przewiduje spadek "tylko" o 6,5 proc.

— Popyt zewnętrzny dołuje gospodarkę, ale nie tylko japońską. Nawet Chiny nie oprą się kryzysowi, a ich PKB ostro wyhamuje — ocenia Tomoko Fuji, ekonomista tokijskiego oddziału Bank of America.

Zdaniem ekonomistów Barclays Capital, kłopoty japońskiej gospodarki nie skończą się w następnym roku.

— To będzie najdłuższa i najgłębsza recesja od zakończenia II wojny światowej. Do połowy przyszłego roku PKB nie odbije powyżej kreski — prognozuje Kyohei Morita.

Na ujemną dynamikę największy wpływ mają producenci aut, m.in. Toyota, Honda i Nissan, oraz elektroniki, którzy z powodu globalnego kryzysu notują coraz mniejszy popyt na swoje produkty.

Po półroczu 2008 Japonia sprzedała do Polski towary za 1,4 mld EUR, o ponad 25 proc. więcej niż przed rokiem. Polski eksport do Japonii wyniósł 138 mln EUR , co oznacza wzrost o 39 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB.BLOOMBERG

Polecane