Japonia rozważa wprowadzenie ceł na amerykański eksport

opublikowano: 17-05-2018, 08:30

Japonia rozważa wprowadzenie ceł na amerykański eksport o wartości 409 mln USD w ramach odwetu w odniesieniu do ceł importowych na stal i aluminium nałożonych przez administrację prezydenta Donalda Trumpa, donosi Reuters powołując się na japońskiego nadawcę publicznego, NHK.

Tokijski rząd przygotowuje się do powiadomienia o planie w tym tygodniu Światowej Organizacji Handlu, co jest niezbędną procedurą zgodnie z zasadami globalnego handlu.

Prezydent USA Donald Trump i premier Japonii Shinzo Abe
fot. Bloomberg

Posunięcie to może być częścią zabiegów mających na celu „wymuszenie” na Waszyngtonie dodania Japonii do listy krajów zwolnionych z amerykańskich taryf.

Planowane przez Tokio taryfy odwetowe na wywóz z USA byłyby równoważne z cłami nałożonymi przez Waszyngton, twierdzi NHK.

Urzędnik państwowy powiedział NHK, że Tokio rozważa podjęcie działań w oparciu o zasady WTO, ale nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji.

Japonia jest jedynym dużym sojusznikiem USA, który nie uzyskał zwolnienia z decyzji taryfowej Trumpa, co było szokiem dla wielu decydentów, zważywszy na ścisłe związki premiera Japonii Shinzo Abe z prezydentem USA.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane