Jeremy Grantham: Rynek akcji wkracza w fazę euforii

opublikowano: 05-01-2018, 14:47
aktualizacja: 05-01-2018, 14:48

Znany z niedźwiedziego postrzegania perspektyw giełdowych Jeremy Grantham z towarzystwa GMO zapowiada euforyczne zwyżki, które zakończą trwającą na giełdzie nowojorskiej hossę.

Amerykański rynek akcji znalazł się w fazie bańki, która pęknie w ciągu 6-24 miesięcy, ocenia Jeremy Grantham w datowanym na środę liście do inwestorów. Główny strateg GMO zasłynął przepowiednią z 2000 r., kiedy słusznie twierdził, że  w ciągu kolejnych 10 lat inwestycja w amerykańskie akcje przyniesie słabe wyniki. W 2015 r. przekonywał, że sytuacja na Wall Street zmierza do bańki, w której znajdzie się po przekroczeniu przez wskaźnik S&P500 pułapu 2250 punktów (teraz sięga on już 2724 punktów).

„Jako kronikarz wielkich baniek giełdowych widzę oznaki, że wchodzimy w etap euforycznych zwyżek wieńczących trwającą obecnie bardzo długą hossę” – przewiduje Jeremy Grantham, główny strateg inwestycyjny GMO.

Wyceny akcji należą już do najwyższych w historii, zauważa finansista. O tym, że rynek znajduje się w ostatniej fazie rynku byka, świadczy ostatnie przyspieszenie zwyżek, koncentracja hossy na coraz węższej grupie dużych spółek oraz poświęcanie przez media znacznej uwagi spektakularnym wydarzeniom rynkowym. Jego zdaniem sygnałów co do momentu zakończenia zwyżek inwestorzy powinni wypatrywać np. w tym, co pokazuje się w telewizorach w restauracjach.

„Kiedy w większości restauracji pokazywane będą gadające głowy, a tematem dyskusji będzie Amazon, Tencent i bitcoin, będzie to oznaczało, że znaleźliśmy się w ostatnich miesiącach bańki. Życzę powodzenia, będziemy go wszyscy potrzebowali” – pisze Jeremy Grantham.

Jeremy Grantham, fot. Bloomberg
Jeremy Grantham, fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane