Czytasz dzięki

Jeszcze w tym tygodniu odzież z Chin może trafić na unijne rynki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-09-2005, 13:32

Jeszcze w tym tygodniu chińska odzież zalegająca obecnie w magazynach celnych z powodu przekroczenia tegorocznych limitów, może trafić na rynki państw UE. Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek regulację zezwalającą krajom członkowskim na jej import.

Jeszcze w tym tygodniu chińska odzież zalegająca obecnie w magazynach celnych z powodu przekroczenia tegorocznych limitów, może trafić na rynki państw UE. Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek regulację zezwalającą krajom członkowskim na jej import.

    Jak poinformowali przedstawiciele KE, regulacja zacznie obowiązywać od środy. Dodali, że w ten sposób kończy się kilkumiesięczny kryzys dotyczący chińskich tekstyliów.

    W czerwcu, aby ograniczyć szybko rosnący import tekstyliów z Chin, UE wprowadziła na nie limity importowe. W sierpniu okazało się, że limity dotyczące wielu towarów, m.in. swetrów, spodni i biustonoszy, zostały przekroczone. W magazynach celnych UE zablokowano ok. 80 mln sztuk chińskiej odzieży.

     Negocjacje pomiędzy Chinami a UE w tej sprawie zakończyło porozumienie, podpisane w Pekinie na początku września przez komisarza UE ds. handlu Petera Mandelsona i chińskiego ministra handlu Bo Xilai. Przewiduje ono, że około połowa zgromadzonych w magazynach towarów zostanie zaliczona do kontyngentu na rok przyszły. Ponadto dopuszczono możliwość, by sprowadzone już tekstylia zapełniły niewykorzystane limity kontyngentowe w innych kategoriach towarów.

    Porozumienie poparły wszystkie kraje członkowskie UE. Akceptując je, Komisja Europejska w dołączonej deklaracji zapewnia w poniedziałek, że dołoży starań, by realizacja porozumienia między UE a Chinami była należycie monitorowana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane