Jurgiel: Całkowity zwrot akcyzy na paliwo rolnicze nie jest obecnie możliwy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-12-2005, 11:37

Całkowity zwrot akcyzy na tzw. paliwo rolnicze nie jest obecnie możliwy, gdyż wymagałoby to zgody Komisji Europejskiej - poinformował posłów w czwartek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Rząd zatwierdził częściowe obniżenie tego podatku, przeznaczając na ten cel 450 mln zł - powiedział minister, odpowiadając na pytanie posła Antoniego Mężydło (PiS).

Całkowity zwrot akcyzy na tzw. paliwo rolnicze nie jest obecnie możliwy, gdyż wymagałoby to zgody Komisji Europejskiej - poinformował posłów w czwartek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Rząd zatwierdził częściowe obniżenie tego podatku, przeznaczając na ten cel 450 mln zł - powiedział minister, odpowiadając na pytanie posła Antoniego Mężydło (PiS). 

Poseł pytał o możliwość całkowitego zwrotu akcyzy na olej napędowy używany w rolnictwie. Argumentował, że takie posunięcie zlikwidowałoby szarą strefę i w rezultacie spowodowałby zwiększenie wpływów do budżetu.

Jak wyjaśnił poseł, obecnie rolnicy w 80 proc. do prac polowych używają tańszego oleju opałowego, który pochodzi z przemytu.

Jurgiel poinformował, że rząd, mając na uwadze podniesienie konkurencyjności rolnictwa, pod koniec listopada przeznaczył 450 mln zł, co umożliwia zwrot tylko części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego dla rolników. Resort rolnictwa przygotował już projekt ustawy o paliwie rolniczym, który umożliwi dokonywanie przez urzędy gmin zwrotu w okresach półrocznych części podatku akcyzowego na podstawie przedkładanych faktur.

Minister zaznaczył, że projekt ustawy zakłada, że wysokość zwrotu nie będzie przekraczała równowartości kwoty podatku akcyzowego zawartego w cenie 86 litrów oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych.

Jurgiel dodał, że podobne rozwiązania są przyjęte w niektórych krajach Unii Europejskiej, co umożliwia unijna dyrektywa z 2003 roku. Stosownie do tej dyrektywy państwa członkowskie mogą stosować minimalne stawki akcyzy w wysokości 21 euro na 1000 litrów oleju napędowego. Unijna dyrektywa, która dopuszcza stosowanie tego rodzaju pomocy, nie dopuszcza zwrotu całości akcyzy z tzw. paliwa rolniczego.

Minister wyjaśnił, rząd uchwalił tylko częściowy zwrot akcyzy, gdyż zależy mu na szybkim wprowadzeniu takiego rozwiązania. Ma ono obowiązywać od 1 kwietnia 2006 roku. Taka regulacja nie wymaga zgody Komisji Europejskiej, a jedynie jej poinformowania.

Jurgiel podkreślił, że resort rolnictwa przygotowuje program dla rolnictwa na lata 2007-2013, w którym zaproponowane zostaną różne instrumenty wsparcia krajowego dla rolnictwa. Dopiero po dokonaniu analiz będzie wiadomo, czy można całkowicie zlikwidować akcyzę w paliwie rolniczym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Jurgiel: Całkowity zwrot akcyzy na paliwo rolnicze nie jest obecnie możliwy