Jurgiel: Resort rolnictwa przedstawił dotychczas 17 projektów ustaw

Polska Agencja Prasowa SA
08-02-2006, 13:13

Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło w ciągu 100 dni działalności gabinetu premiera Kazimierza Marcinkiewicza 17 projektów ustaw i przyjęło 54 rozporządzenia; trwają prace nad projektami 84 aktów wykonawczych - poinformował w środę na otwartym posiedzeniu rządu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło w ciągu 100 dni działalności gabinetu premiera Kazimierza Marcinkiewicza 17 projektów ustaw i przyjęło 54 rozporządzenia; trwają prace nad projektami 84 aktów wykonawczych - poinformował w środę na otwartym posiedzeniu rządu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

"Przyjęliśmy projekt ustawy o paliwie rolniczym, co umożliwi zwracanie rolnikom w tym roku części podatku akcyzowego za olej napędowy" - powiedział. Zaznaczył, że resort uczestniczy też w pracach nad ustawą o biopaliwach.

Dodał, że nadzór nad Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wróci do resortu rolnictwa, co pozwoli usprawnić politykę społeczną na obszarach wiejskich.

Jak powiedział, ministerstwo przygotowało program naprawczy w zakresie poprawy wykorzystania środków finansowych Wspólnej Polityki Rolnej oraz przyspieszyło wypłaty dopłat bezpośrednich dla rolników.

"Mieliśmy też w ciągu pierwszych 3 miesięcy do czynienia z wieloma problemami; wobec każdego z nich ministerstwo podejmowało zdecydowane działania" - powiedział Jurgiel. Wymienił tu m.in. unijną reformę rynku cukru, zakładającą ograniczenie produkcji.

"Reforma rynku cukru przynosi szereg niekorzystnych rozwiązań dla polskiego sektora cukrowniczego. Zrobimy wszystko, aby utrzymać produkcję, zatrudnienie i dochody plantatorów, a w szczególności limity produkcji" - zaznaczył.

Poinformował też, że nadal trwają ustalenia dotyczące dopuszczenia polskich produktów rolnych na rynek rosyjski. Rosja wprowadziła od 10 listopada zakaz importu mięsa z Polski, a od 14 listopada także produkcji roślinnej, w związku - jak motywowała - z wykryciem fałszywych świadectw zdrowia.

"Strona polska spełnia większość wymogów stawianych przez stronę rosyjską w zakresie procesów kontroli. Nic nie stoi na przeszkodzie do wskazania przez Polskę przejść granicznych, przez które mógłby przebiegać ten eksport" - powiedział.

Jego zdaniem, działania resortu wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rolników i pozwalają im patrzeć z optymizmem w przyszłość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jurgiel: Resort rolnictwa przedstawił dotychczas 17 projektów ustaw