Juszczenko: Konflikt gazowy mogą rozwiązać tylko prezydenci

Polska Agencja Prasowa SA
29-12-2005, 13:51

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko uważa, że ukraińsko-rosyjski konflikt gazowy mogą rozwiązać jedynie prezydenci obu państw. Informację tę przekazały w czwartek ukraińskie agencje, powołując się na wywiad Juszczenki dla  telewizji NTN.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko uważa, że ukraińsko-rosyjski konflikt gazowy mogą rozwiązać jedynie prezydenci obu państw. Informację tę przekazały w czwartek ukraińskie agencje, powołując się na wywiad Juszczenki dla  telewizji NTN.

"W najbliższych dniach (w sprawie gazu) zapadnie decyzja polityczna, podejmą ją prezydenci dwóch krajów" - powiedział Juszczenko. Zapewnił jednocześnie, że "ani jedna ukraińska rodzina nie będzie tej zimy marznąć" oraz że działalność ukraińskiej gospodarki nie zostanie wstrzymana.

Juszczenko podkreślił, że stanowisko rosyjskiego Gazpromu, który chce podnieść ceny gazu dla Ukrainy z obecnych 50 do 230 dolarów za jeden tysiąc metrów sześc., jest dla Kijowa nie do przyjęcia.

"Ta cena nie sprzyja rozwojowi stosunków między naszymi gospodarkami, narodami i państwami. Ta cena służy prowokacji" - oświadczył prezydent Ukrainy.

Zaznaczył także, że problemami gazu powinni zajmować się eksperci, a nie politycy. "Temat ten nie powinien być przedmiotem spekulacji w związku z (planowanymi) wyborami parlamentarnymi" na Ukrainie - powiedział Juszczenko.

Większość ukraińskich obserwatorów jest zdania, że problemy z ustaleniem cen rosyjskiego gazu dla Ukrainy to akcja, której celem jest podważenie zaufania do ekipy Juszczenki przed marcowymi wyborami parlamentarnymi w tym kraju.

Komentatorzy uważają również, że naciski Gazpromu są inspirowane przez Kreml, który nie otrząsnął się dotychczas z porażki odniesionej podczas ubiegłorocznej "pomarańczowej rewolucji" na Ukrainie.

Określane tym mianem protesty społeczne były przyczyną unieważnienia sfałszowanej, drugiej tury wyborów prezydenckich. Doprowadziło to do zwycięstwa Juszczenki i przegranej jego rywala Wiktora Janukowycza - kandydata ówczesnego obozu władzy, cieszącego się poparciem oficjalnej Moskwy.

Rosyjski Gazprom zagroził, że w razie braku porozumienia w sprawie cen gazu, dostawy tego surowca dla Ukrainy będą wstrzymane już z dniem 1 stycznia.

Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Juszczenko: Konflikt gazowy mogą rozwiązać tylko prezydenci