Juszczenko popiera Adamkusa ws. alternatywnych źródeł dostaw ropy

opublikowano: 15-02-2007, 17:20

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko poparł inicjatywę prezydenta Litwy, Valdasa Adamkusa, dotyczącą litewsko- ukraińsko-białoruskiej współpracy w zakresie tworzenia nowych tras dostaw ropy naftowej, alternatywnych wobec rurociągów z Rosji.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko poparł inicjatywę prezydenta Litwy, Valdasa Adamkusa, dotyczącą litewsko- ukraińsko-białoruskiej współpracy w zakresie tworzenia nowych tras dostaw ropy naftowej, alternatywnych wobec rurociągów z Rosji.

Juszczenko powiedział w czwartek, że oficjalne rozmowy w tej sprawie nie były jeszcze prowadzone, lecz dodał, iż "działalność tranzytowa jest odrębną działalnością gospodarczą, która powinna być harmonizowana i integrowana z gospodarkami partnerów (zagranicznych)".

Rosyjski dziennik "Kommiersant" powołując się na Adamkusa napisał w czwartek, że Litwa zamierza zmodernizować terminal portowy w Kłajpedzie, by móc odbierać ropę naftową z Rotterdamu. Z kolei Białoruś i Ukraina zbudują sieć baz naftowych i estakad kolejowych do odbioru tego surowca.

"Utworzenie takiego systemu (przesyłowego) pozwoli nam zabezpieczyć się przed blokadami naftowymi ze strony Rosji" - przytacza "Kommiersant" słowa prezydenta Litwy.

O planach Wilna napisała też rosyjski dziennik "RBK-daily", partner niemieckiego dziennika "Handelsblatt". Przypomniał, że o możliwości alternatywnych dostaw ropy dla Mińska - drogą morską do Kłajpedy i dalej koleją na Białoruś - Adamkus po raz pierwszy wspomniał podczas niedawnej wizyty w Waszyngtonie, po spotkaniu z wiceprezydentem USA Dickiem Cheneyem.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane