Kalata: wypłaty emerytur z OFE przez ZUS to wstępny projekt

(Marek Druś)
01-12-2006, 19:26

Minister powiedziała, że "nie spodziewała się, że będzie szczególna radość z podjęcia takiej decyzji".

Skrytykowany przez wicepremier Zytę Gilowską projekt wypłaty przez ZUS emerytur gromadzonych w II filarze to "wstępny projekt założeń przyjęty przez resort" -powiedziała w piątek w Brukseli minister pracy Anna Kalata, zapowiadając, że będzie bronić tej propozycji.

"To projekt wstępnych założeń, przyjęty przez kierownictwo resortu złożone zarówno z przedstawicieli Samoobrony, jak i PiS" - podkreśliła minister na konferencji prasowej. Dodała, że "nie spodziewała się, że będzie szczególna radość z podjęcia takiej decyzji".

"Co do pani premier Zyty Gilowskiej - nie po raz pierwszy ma inne zdanie niż moje. Nie po raz pierwszy mam inne zdanie, niż pani premier" - powiedziała.

"Będę bronić tej propozycji, bo jestem do niej przekonana, ale nie jestem osobą, która nie będzie słuchać partnerów społecznych. Wierzę, że uda się znaleźć konsensus. Pani premier Gilowska ma prawo - jak każdy członek rządu - zgłosić zdanie odrębne" - dodała Kalata, podkreślając, że ostateczny kształt założeń będzie znany po konsultacjach społecznych.

Zyta Gilowska powiedziała w czwartek w TVN24, że reforma emerytalna nie została dokończona i "powinno się inicjować nad nią debatę", lecz pomysł minister pracy uważa za chybiony. Dodała, że Polacy odprowadzają pieniądze do Otwartych Funduszy Emerytalnych w nadziei, że będą one inwestowane "i wypłacane zgodnie z tym, ile żeśmy sobie odłożyli".

"Nasze działania idą w takim kierunku, by jak największa kwota z uzbieranych w OFE pieniędzy trafiła do kieszeni emerytów, a nie do kieszeni firm zarządzających" - argumentowała Kalata. "Ta koalicja działa w interesie człowieka, a nie w interesie korporacji finansowych" - zaznaczyła.

Według propozycji minister Kalaty, emerytury z II filara miałby naliczać i wypłacać ZUS. Członek OFE, który osiągnie wiek emerytalny, składałby wyłącznie do ZUS wniosek o przyznanie emerytury.

OFE wpłacałby zgromadzone na koncie klienta pieniądze do specjalnego Funduszu Emerytur Kapitałowych (FEK), zarządzanego przez ZUS. Ten zaś wydawałby decyzję o przyznaniu dwóch emerytur - jednej z OFE, drugiej z tytułu kapitału zgromadzonego w Zakładzie. Świadczenia byłyby wypłacane łącznie.

Według analityków, rozwiązanie zaproponowane przez minister pracy jest faktycznym powrotem do systemu emerytalnego sprzed reformy i oznacza, że wysokość emerytury będzie praktycznie nie powiązana z wielkością odłożonego kapitału, ale ze sztywnym przelicznikiem ustalonym przez ZUS.

Michał Kot

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kalata: wypłaty emerytur z OFE przez ZUS to wstępny projekt