Kanada: najwyższa od dekady nadwyżka w handlu z USA

opublikowano: 05-09-2018, 16:01

Nadwyżka handlowa Kanady ze Stanami Zjednoczonymi osiągnęła najwyższy poziom od dekady.

W lipcu 2018 r. dodatnie saldo wymiany handlowej powiększyło się do 5,3 mld CAD (4 mld USD) z 4,1 mld CAD miesiąc wcześniej, kiedy USA uderzyły w Kanadę taryfami na stal i aluminium. Według danych Statistics Canada, wzrost w globalnym eksporcie napędzany był samochodami i energią, z których prawie wszystkie nabyte zostały przez Stany Zjednoczone.

Opublikowane w Ottawie dane – zdaniem specjalistów - najprawdopodobniej odegrają rolę we wznowieniu rozmów dwustronnych w Waszyngtonie nad umową o wolnym handlu w Ameryce Północnej znaną jako NAFTA.

Prezydent USA Donald Trump podpisał nową umowę ramową z Meksykiem i zagroził, że odejdzie od porozumienia z Kanadą i nałoży sztywne taryfy celne na samochody, jeśli rząd premiera Justina Trudeau nie pójdzie na ustępstwa.

Ogólny eksport Kanady wzrósł w lipcu o 0,8 proc. do rekordowej wartości 51,3 mld CAD. Eksport energii zwiększył się o 5 proc. do 10,3 mld CAD, najwyższego poziomu od 2014 r. Dostawy samochodów zwiększyły się natomiast o 3,4 proc. do 8 mld CAD, ponieważ firmy zdecydowały się na krótsze planowe zamykanie zakładów.

Wzrost eksportu w połączeniu ze spadkiem importu o 0,4 proc. oznacza, że ogólny deficyt handlowy Kanady był najmniejszy od grudnia 2016 r., kiedy to wyniósł 114 mln CAD

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu