Kazachstan chce u siebie mieścić bank paliwa nuklearnego

PAP
opublikowano: 07-04-2009, 07:43

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew złożył w poniedziałek propozycję budowy na terytorium swojego kraju międzynarodowego banku paliwa nuklearnego.

Zdaniem Nazarbajewa położony w Azji Środkowej Kazachstan byłby idealnym miejscem dla takiego składu. Oświadczenie złożył na konferencji prasowej z irańskim prezydentem Mahmudem Ahmadineżadem.

Pomysłodawcą powołania międzynarodowego banku paliwa jądrowego była Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Po raz pierwszy zaproponowała ten pomysł w 2005 roku.

W 2007 roku USA na projekt wyasygnowały 50 mln dolarów.

Jeśli instytucja by powstała, podważyłaby dążenia Iranu i innych krajów, do rozwoju własnego programu wzbogacania paliwa nuklearnego.

Jednak obecny w Kazachstanie irański prezydent poparł pomysł Kazachów.

"Sądzimy, że propozycja Nazarbajewa, aby powołać bank nuklearny w Kazachstanie jest bardzo dobrą propozycją" - powiedział, cytowany przez rosyjską agencję informacyjną RIA-Nowosti. "Potęgi atomowe powinny zostać rozbrojone w taki sposób, aby mogły rozwiać swój niepokój i niepokój całej ludzkości" - dodał.

Kazachstan w 1991 roku odziedziczył po Związku Radzieckim czwarty co do wielkości w świecie arsenał broni jądrowej, ale szybko postarał się o międzynarodowe wsparcie w jego rozbrojeniu.

Iran tymczasem podejrzewany jest przez USA i ich sojuszników o potajemne prace nad konstrukcją broni nuklearnej. Sam twierdzi, że jego program atomowy ma całkowicie cywilny charakter i służy jedynie energetyce. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Kazachstan chce u siebie mieścić bank paliwa nuklearnego