KIR: najwięcej międzynarodowych transakcji w euro przeprowadzamy z Niemcami

PAP
opublikowano: 15-07-2014, 10:10

Najwięcej międzynarodowych transakcji w euro Polacy przeprowadzają z Niemcami - wynika z wyliczeń Krajowej Izby Rozliczeniowej, która obsługuje system rozliczeniowy EuroELIXIR. Wartość tych transakcji od 2005 r. przekroczyła 96 mld euro.

Jak podał KIR, od marca 2005 r., czyli od momentu uruchomienia systemu EuroELIXIR, z Niemcami wymieniliśmy niemal 36 proc. wszystkich przetworzonych przez system zleceń (20 mln z 56 mln).

"W 2006 roku - pierwszym, w którym system funkcjonował przez pełne 12 miesięcy - liczba transakcji między Polską i jej zachodnim sąsiadem nieznacznie przekroczyła pół miliona, a wartość rozliczeń wyniosła blisko 2,5 mld euro. W 2013 r. transakcji przetworzonych w systemie EuroELIXIR było już prawie 9 razy więcej, a ich łączna wartość wyniosła ponad 23 mld euro" - wskazano we wtorkowym komunikacie Izby.

Zdaniem wiceprezes KIR Michała Szymańskiego pierwsze miejsce Niemiec nie powinno zaskakiwać. "To kraj odgrywający kluczową rolę w wymianie handlowej Polski z partnerami zagranicznymi, lider pod względem wartości eksportu i importu. Dodatkowo, w żadnym innym kraju strefy euro nie ma aż tylu polskich emigrantów. Według danych GUS, w 2012 r. ich liczba osiągnęła pół miliona" - mówił cytowany w komunikacie Szymański.

Wiąże się to z przepływem pieniędzy - od opłat za kontrakty handlowe, po środki przelewane rodzinie mieszkającej w Polsce. W pierwszym półroczu br. udział zarówno liczby, jak i wartości przelewów w euro z Niemiec w ogóle transakcji międzysystemowych wyniósł ok. 42 proc. – dodał.

Pod względem intensywności rozliczeń w unijnej walucie na kolejnym miejscu za Niemcami uplasowała się Holandia. Co ciekawe, w przypadku tego kraju wzrost liczby rozliczonych operacji i wysokość obrotów był jeszcze szybszy niż to miało miejsce w wymianie z Niemcami – od niecałych 120 tysięcy komunikatów o wartości 471 mln euro w 2006 r. do ponad 2 mln transakcji na łączną kwotę niemal 4,5 mld euro w 2013 r. - poinformował wiceprezes KIR.

Pod względem liczby płatności dokonywanych w euro na trzecim miejscu - za Niemcami i Holandią - plasują się rozliczenia między kontrahentami w Polsce.

"Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rosnąca popularność przelewów w euro dokonywanych pomiędzy bankami w kraju. Wydaje się, że jest to przede wszystkim wynik wejścia w życie ustawy antyspreadowej. Od 2011 r. Polacy mogą spłacać kredyty w walutach, w których je zaciągnęli, także w euro. To z pewnością przyczyniło się do wzrostu liczby krajowych transakcji, które dzisiaj stanowią ponad 7 proc. wszystkich przelewów rozliczanych w systemie EuroELIXIR" - uważa Szymański.

EuroELIXIR to powszechnie dostępny w Polsce, detaliczny system rozliczeniowy, umożliwiający wykonywanie transakcji w euro. System daje możliwość realizacji płatności do i z każdego kraju UE, a także między krajami Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarią i Monako. Z jego funkcjonalności korzystają wszyscy klienci banków: zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy współpracujący z kontrahentami zagranicznymi. System umożliwia przesyłanie praktycznie nieograniczonych sum, co jest szczególnie przydatne w prowadzeniu działalności biznesowej.

W 2005 r., kiedy system został uruchomiony, KIR przetworzyła za jego pośrednictwem 544 tys. transakcji o wartości 2,1 mld euro. Osiem lat później, w 2013 r. liczba zleceń wyniosła już 12,6 mln, a obroty sięgnęły 71 mld euro. Łączna wartość wszystkich transakcji przetworzonych w systemie od początku jego działania do końca czerwca br. to prawie 300 mld euro.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane