Komunikat Związku „Polskie Mięso” ws praktyk norweskiej firmy

(Tadeusz Stasiuk)
25-11-2005, 13:30

Związek „Polskie Mięso” jak i cała branża mięsna w Polsce jest wysoce oburzona incydentem jaki wywołała firma Frysekompaniet z Norwegii. Próbując bezpodstawnie obarczyć winą za przypadki zatrucia salmonellą Polską firmę „Biernacki Agro Rydzyna” rzuciła również złe światło na całą branżę mięsną w Polsce.

Związek „Polskie Mięso” jak i cała branża mięsna w Polsce jest wysoce oburzona incydentem jaki wywołała firma Frysekompaniet z Norwegii. Próbując bezpodstawnie obarczyć winą za przypadki zatrucia salmonellą Polską firmę „Biernacki Agro Rydzyna” rzuciła również złe światło na całą branżę mięsną w Polsce.

Wnikliwa kontrola dokumentów weterynaryjnych przez polskie służby weterynaryjne jednoznacznie wykluczyły możliwość, iż mięso wysłane z Polski z firmy „Biernacki Agro – Rydzyna” mogło być zarażone salmonellą. Kontrole weterynaryjne na granicy także takiego faktu nie odnotowały.

Wnikliwa analiza dokumentów handlowych wykazuje natomiast, iż firma Frysekompaniet z Norwegii próbując różnych nieakceptowalnych w biznesie sposobów, chciała obniżyć wartość zakupionego towaru. Gdy okazało się, iż te metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów posłużyła się niezależnymi mediami Norweskimi i Polskimi w celu zepsucia dobrego imienia firmy „Biernacki Agro – Rydzyna”.

Związek „Polskie Mięso” jest głęboko zaniepokojony metodami jakimi próbowała działać firma Frysekompaniet z Norwegii i na takie działania nie wyraża aprobaty o co również apeluje do organizacji i firm z UE.

Witold Choiński

Prezes Zarządu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komunikat Związku „Polskie Mięso” ws praktyk norweskiej firmy