Bezpieczeństwo w social media

W czasach, gdy na porządku dziennym są tzw. „kradzieże kont”, a portale internetowe donoszą wciąż o nowych zagrożeniach cybernetycznych, to każdy użytkownik social media, każdego dnia powinien zachowywać zasady bezpieczeństwa i brać pod uwagę, że to właśnie on może stać się ofiarą cyberataku.

Social media, to przestrzeń w której spędzamy coraz więcej czasu. Przestrzeń ta, służy nam już nie tylko do celów prywatnych, ale także do prowadzenia działań biznesowych i zawodowych. Social media, to ogromy zbiór danych o ich użytkownikach, bo serwisów tych korzystają miliardy ludzi na całym świecie. Zatem skoro w przestrzeni social mediów jest tak ogromna ilość danych, są to warunki sprzyjające dla rozwoju cyberprzestępczości, a liczba ataków na użytkowników tych serwisów i zagrożeń rośnie bardzo dynamicznie.

Artur Piechocki – radca prawny, założyciel kancelarii APLAW
Artur Piechocki – radca prawny, założyciel kancelarii APLAW

Jak korzystać z social mediów, aby było to dla nas bezpieczne?

Po pierwsze, ostrożność. Wiadomości o dziwnej treści, z błędami językowymi, z prośbą o wysyłkę pieniędzy, podanie hasła do konta - powinny wzbudzić naszą czujność. Podobnie naszego zaufania nie powinny wzbudzać linki, które są jedynie podobne, do linków znanych serwisów np. „YouuTub”, a które mogą służyć do zainfekowania urządzenia, z którego korzystamy z social mediów.

Po drugie, zadbajmy o hasła do kont. Hasło do kont w social mediach powinno spełniać te same wymogi, co inne bezpieczne hasła – być wieloznakowe, składać się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Jeżeli jest możliwość, należy w serwisie społecznościowym włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które dodatkowo zabezpiecza konta przed utratą i różnymi atakami cyberprzestępców.

Po trzecie pamiętajmy o tym, co publikujemy i w jakim czasie. Publikowanie zdjęć z wakacji, to sygnał informujący potencjalnych złodziei, że nasz dom jest pusty i może być dla przestępców łatwym celem. Jeżeli już zdecydujemy się na dzielenie za pośrednictwem social mediów szczegółami z życia, to pamiętaj że mogą one posłużyć przestępcom. Udostępnianie szczegółowych personaliów i innych danych jak nazwisko panieńskie swoje lub matki, imiona dzieci, czy ukochanego zwierzaka bardzo ułatwiają złamanie zabezpieczeń jak pytania ochronne stosowane przez banki przy weryfikacji klienta na infolinii.

Martyna Popiołek-Dębska – radca prawny w kancelarii APLAW
Martyna Popiołek-Dębska – radca prawny w kancelarii APLAW

Jakie mogą być skutki naszych niewłaściwych działań w social media?

Katalog konsekwencji jakie mogą nas spotkać w związku z naszymi nieroztropnymi działaniami w social media jest bardzo szeroki i zależy od tego jaki przestępca internetowy infekujący nasze konto bądź komputer miał cel.

Newsletter konferencje.pb.pl
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter konferencje.pb.pl
autor: Mateusz Stempak
Ostatnia środa miesiąca
Informacje o konferencjach, warsztatach, webinarach oraz promocjach. 10% rabatu na każde wydarzenie. Dostęp do wiedzy klasy biznes.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: [email protected] W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: [email protected] Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jednym z możliwych celów działań cyberprzestępców jest za naszym pośrednictwem rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania. Wówczas bez naszej świadomości, a co najważniejsze aktywności, możemy wysyłać wiadomości do znajomych bądź zamieszczać posty na grupach z linkami do pobrania zainfekowanych plików.

Innym celem działania może być zainstalowanie na naszym urządzeniu oprogramowania szpiegującego, które zbierać będzie o nas informacje i przesyłać cyberprzestępcy, w tym hasła i loginy do kont, z których korzystamy. Cyberprzestępcy mogą chcieć przejąć nasze konta, celem modyfikacji jego przeznaczenia i kierowania do zebranej przez nas grupy odbiorców innych treści niż dotychczas i wysyłki SPAMu.

Co zrobić kiedy ktoś przejmie nasze konto w social media?

Utrata konta, to utrata grupy odbiorców i tym samym nakładu pracy jaki ponieśliśmy aby jtę grupę zbudować. Na szczęście większość social media zapewnia w regulaminach świadczenia usług mechanizm odzyskiwania utraconych kont na skutek działań cyberprzestępców. Niestety zdarza się, iż samodzielnie działania w przypadku cyberataków mogą być nie wystarczające, wówczas dobrze jest skonsultować dalsze działania z ekspertami z dziedziny prawa social mediów i cyberbezpieczeństwa, którzy pomogą odzyskać dostęp do konta. Pamiętajmy w przypadku cyberataków, czas i szybkość reakcji mają bardzo duże znaczenie dla ukrócenia działań cyberprzestępcy.

Czy o konto biznesowe powinniśmy jakoś szczególne chronić?

Tak, zwłaszcza jeżeli prowadzenie konta powierzasz innemu przedsiębiorcy czy pracownikowi. W ten sposób osoby trzecie, uzyskują bardzo często kontrolę nad kontem, do którego prowadzenia ich upoważnimy. Prowadzenie w naszym imieniu takie konta wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych użytkowników serwisu. Są to działania, które nie są obojętne prawnie i warto zasięgnąć konsultacji prawnej, w jaki sposób zrobić to prawidłowo.

Weź udział w konferencji online “Social media Best Practices”, 7-8 lutego 2023 r. >>

Dlaczego warto wziąć udział w naszych konferencjach?

14

ORGANIZUJEMY SZKOLENIA I EVENTY JUŻ OD 14 LAT

Lata doświadczenia

Dział konferencji „Pulsu Biznesu” istnieje od 2004 r. Kilkanaście lat doświadczeń i silna marka „Pulsu Biznesu”, pod którą odbywają się wydarzenia, sprawiły, że jesteśmy dziś czołowym organizatorem konferencji biznesowych skierowanych do wyższej kadry zarządzającej.

800

OD 2004 ROKU ZORGANIZOWALIŚMY PONAD 800 KONFERENCJI I WARSZTATÓW

Profesjonalizm w każdym calu

W ciągu roku kalendarzowego organizujemy ponad 50 konferencji, kongresów, warsztatów i debat, podczas których do dyskusji zapraszamy najlepszych mówców, wybitnych ekspertów i praktyków z poszczególnych branż.

20000

MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ TYLOMA KLIENTAMI Z PONAD 1000 FIRM

Tysiące zadowolonych klientów

Naszą ambicją jest kreowanie przedsięwzięć związanych z istotnymi, bieżącymi wydarzeniami w gospodarce, przewidywanie trendów oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Od 2004 roku zaufało nam już blisko 20 tys. uczestników.