WIEDZA KLASY BIZNES - Konferencje, warsztaty i szkolenia Pulsu Biznesu
Zdobywaj praktyczną i aktualną wiedzę, dzięki wydarzeniom "Pulsu Biznesu".
Nawiąż kontakt z najlepszymi profesjonalistami na rynku i odkryj wszystkie tajemnice biznesu.
Lista wydarzeń

Odpowiedzialność członków zarządu i rady nadzorczej w spółkach kapitałowych
Najnowsze zmiany prawne | Praktyczne aspekty
Przeczytaj w strefie wiedzy
- Zawarcie ugody w toku postępowania sądowego i egzekucyjnego w ujęciu procesowym – na co zwracać uwagę2023-02-21T12:25:27ZPolubowna spłata zobowiązania jest preferowanym sposobem załatwienia sprawy zarówno przez wierzyciela, jak i dłużnika tak długo, jak zobowiązanie nie jest sporne. W przypadku wierzyciela oznacza to brak konieczności uruchomienia kosztownego procesu, który wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłat, jak i opłaceniem wynagrodzenia prawników, przy czym nie ma żadnej pewności, że zakończy się on powodzeniem w postaci wyegzekwowania roszczenia. Dla dłużnika jest to szansa na ustalenie planu spłaty zobowiązania bez przymusu komorniczego, jak również uniknięcie poniesienia kosztów postępowania sądowego oraz egzekucyjnego. Jeżeli jednak decyzja o dążeniu do ugody zapadnie na etapie po wytoczeniu powództwa lub wszczęciu postępowania egzekucyjnego, koniecznym jest wzięcie pod uwagę wielu aspektów procesowych związanych zarówno z zawarciem porozumienia, jak i ewentualnymi jego skutkami.
- Jak zminimalizować ryzyko w pracy członka zarządu?2023-02-07T15:07:38ZKadra zarządzająca, podejmująca decyzje w imieniu spółki, powinna mieć bardzo dobrą orientację w aktualnych przepisach prawnych, finansowych oraz podatkowych. Prezesi oraz członkowie zarządu są osobiście odpowiedzialni za właściwe zarządzanie spółką w tym także za trafność podejmowanych przez nich decyzji.
- Ważne zmiany w prawie pracy - co nas czeka2023-01-24T15:37:19ZW 2023 r. czekają nas duże zmiany w prawie pracy. Praca zdalna, badanie trzeźwości, zatrudnianie obcokrajowców, prawo unijne, sygnaliści, work-life balance, 4-dniowy tydzień pracy - czy czeka nas rewolucja?
- Nowelizacja prawa pracy '23 – rewolucja czy reforma2023-01-23T15:06:20ZW 2023 r. czekają na nas duże zmiany w prawie pracy. Większość zmian wciąż pozostaje w fazie projektów, ale już teraz warto przyjrzeć się im bliżej, zastanawiając się, czy będą mieć dla pracodawców rewolucyjny charakter.
- Whistleblowing w Polsce, czyli podstawy systemu ochrony sygnalistów2023-01-10T14:30:33ZWhistleblowing, czyli specjalny system ochrony sygnalistów w ramach organizacji to temat, który szczególnie w ostatnich miesiącach był dla przedsiębiorców i przedsiębiorczyń wyjątkowo istotnym znakiem “Stop”. Znakiem “Stop” m.in. względem dotychczasowej filozofii pracy, kultury organizacyjnej czy po prostu ostatnim gwizdkiem, aby redefiniować dotychczasową działalność.
- Private enforcement. Czy wysokie odszkodowania za naruszenia prawa konkurencji zadziałają w Polsce?2022-12-16T11:30:39ZUstawa o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji obowiązuje w Polsce już od pięciu lat. Na jej kompleksową ocenę trzeba jednak jeszcze poczekać - pierwsze zapadłe w tego typu sprawach rozstrzygnięcia sądowe dotyczą bowiem spraw o charakterze przejściowym (ustawa znajduje do nich zastosowanie jedynie częściowo).
- Kogo jeszcze ukarze UOKiK?2022-11-25T13:06:02ZPrzywykliśmy do tego, że docierają do nas regularnie za pośrednictwem mediów informacje o kolejnych, coraz to wyższych karach nakładanych przez UOKiK na przedsiębiorców stosujących praktyki ograniczające konkurencję – będących uczestnikami antykonkurencyjnych zmów czy też nadużywających posiadaną na rynku pozycję dominującą. Szczególne zainteresowanie budzą wysokie, idące w dziesiątki milionów kary nakładane na duże, znane wszystkim firmy. Warto jednak przypomnieć, że nie tylko rynkowi giganci, ale również znacznie mniejsze od nich podmioty mogą znaleźć się na celowniku UOKiK.
- Wspólny język biznesu i fiskusa2022-10-28T08:52:16ZNa naszych oczach dzieją się procesy zmieniające oczekiwania dotyczące podatków. Organy administracji otrzymują kolejne uprawnienia pozwalające śledzić rozliczenia niemal w czasie rzeczywistym.
- Czy związki zawodowe mogą bronić uprawnień samozatrudnionych i zleceniobiorców2022-10-19T11:32:05ZAby mówić o współpracy pracodawców ze związkami zawodowymi należy na początku zdefiniować kogo może ona obejmować.
- Pracodawcy nie wiedzą jak postępować w nielegalnym sporze zbiorowym pracy i jakie środki prawne im przysługują2022-10-13T10:51:31ZDobre relacje pomiędzy Pracodawcą a Związkami Zawodowymi nie należą do rzadkości i zazwyczaj są efektem przejrzystego uregulowania zasad współpracy i odpowiedzialności. Nie zawsze jest to jednak obszar prostej i pozytywnej kooperacji. Szczególnie napięte relacje powstają w przypadku sporów zbiorowych. Praktyka dowodzi, że pracodawcy nie wiedzą jak i z jakich środków prawnych mogą korzystać jeśli spór zbiorowy wykracza poza granice prawa.
- Czy można w 100% zabezpieczyć się przed niewypłacalnością klienta?2022-10-04T10:23:04ZZawód windykatora nie ma w żadnym kraju dobrej prasy. Ale opinia w takich krajach, jak Polska, jest szczególnie nadwyrężona przez brak kompleksowej regulacji prawnej.
- Dobry klimat dla waloryzacji w Polsce2022-09-30T09:04:34ZAktualnie, w związku z drastycznie rosnącymi kosztami, wielu wykonawców realizujących kontrakty zawarte na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP) wnioskuje do zamawiających o waloryzację wynagrodzenia. Niestety, wciąż można spotkać się z nieprzejednaną postawą zamawiających, którzy „ze względu na przepisy” odmawiają dokonania waloryzacji.
- Jak zbudować dobre relacje ze związkami zawodowymi?2022-09-27T13:01:49ZJak zarządzać relacjami ze związkami zawodowymi? Które aspekty prawne relacji są kluczowe dla organizacji i o jakich wskazówkach niezbędnych w negocjacjach należy pamiętać? Po odpowiedzi zapraszamy na konferencję zorganizowaną przez “Puls Biznesu”.
- Co zmniejsza ryzyko porażki w sądzie?2022-09-27T10:38:30ZNa etapie negocjowania i wykonywania umów strony zazwyczaj nie zakładają, że ich współpraca zakończy się sporem, który może znaleźć swój finał w sądzie. Zależy im na uzgodnieniu zasadniczych biznesowych założeń transakcji, by wywołała ona jak najszybciej realny efekt w działalności gospodarczej. Niestety, doświadczenie pokazuje, że podejście zupełnie wykluczające lub choćby marginalizujące ryzyko sporu wiąże się z kolei z poważnym ryzykiem przegranej, w wypadku gdyby jednak ewentualny spór trafił do sądu.
- Poznaj plany i priorytety UOKiK na następne lata2022-09-22T11:11:17ZJuż po raz czternasty przygotowaliśmy dla Państwa unikalne spotkanie —Kongres Prawo Konkurencji, który w tym roku odbędzie się w dniach 29 -30 listopada w Warszawie.