Koniec przywilejów NFI

JK, PAP
opublikowano: 01-02-2012, 00:00

Za rok Narodowe Fundusze Inwestycyjne stracą zwolnienie z podatku od dywidend i sprzedaży akcji.

Rząd nie chce dłużej utrzymywać preferencji fiskalnych dla narodowych funduszy inwestycyjnych (NFI). Wczoraj Rada Ministrów podjęła decyzję o uchyleniu ustawy o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji. Skutkiem tego będzie odebranie funduszom 1 stycznia 2013 r. ulg w podatkach dochodowych od wypłacanych dywidend oraz ze sprzedaży udziałów i akcji firm wchodzących w skład ich portfela inwestycyjnego. Minister skarbu państwa argumentował, że utrzymywanie zwolnienia podatkowego jest niesprawiedliwe, gdyż uprzywilejowuje NFI względem innych spółek akcyjnych. Fundusze rozliczą więc swoje zyski za 2013 r. według 19-procentowej stawki CIT. Rząd wyliczył, że opodatkowanie funduszy da budżetowi państwa rocznie 3,2 mln zł, a samorządom 0,9 mln zł. Na giełdzie notowanych jest ponad 10 NFI. Nie obawiają się nowego obciążenia.

— Już od dłuższego czasu braliśmy pod uwagę taką ewentualność i jesteśmy na nią przygotowani. Utrata ulgi podatkowej nie wpłynie negatywnie na działalność firmy ani na wyniki finansowe — mówi Piotr Litwiński, członek zarządu BBI Development NFI. Oprócz ulgi podatkowej fundusze stracą też prawo do używania nazwy NFI. Rada Ministrów tłumaczy to zakończeniem Programu Powszechnej Prywatyzacji i udziałem w nich rozmaitego akcjonariatu, także zagranicznego.

— Brak możliwości używania w nazwie NFI nie będzie żadnym problemem — mówi Piotr Litwiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Koniec przywilejów NFI