Korelacja bitcoina z akcjami w USA największa od 2 lat

opublikowano: 08-02-2018, 17:37
aktualizacja: 08-02-2018, 17:41

Notowania bitcoina i akcji amerykańskich spółek przebiegają coraz częściej zmierzają w tym samym kierunku.

W ujęciu 90-dniowym korelacja między dziennymi procentowymi zmianami notowań bitcoina i S&P500 wynosi 33 proc. i jest największa od kiedy zaczęło być głośno o kryptowalucie w styczniu 2016 roku, poinformował Nick Colas, współzałożyciel DataTrek Research. Poprzednie maksimum w okresie ostatnich dwóch lat wynosiło 19 proc. i  wydarzyło się w połowie grudnia ubiegłego roku. Colas podkreślił, że długoterminowa średnia 90-dniowa korelacja bitcoina i akcji amerykańskich spółek wynosi minus 1 proc.

Bloomberg

Jednym z argumentów dla inwestorów w przypadku zakupu kryptowalut był brak korelacji z tradycyjnymi globalnymi rynkami finansowymi. Podczas ostatniej przeceny na rynkach akcji taniały jednak także kryptowaluty, kurs bitcoina, wynoszący w grudniu prawie 20 tys. USD, spadł poniżej 6000 USD.

- Wzrost zainteresowania bitcoinem wśród inwestorów instytucjonalnych może zwiększać korelację – przekonują analitycy Morgan Stanley. - Nasze rozmowy z inwestorami z pewnością potwierdzają ten pogląd, co budzi pytanie: jeśli korelacja bitcoina z szerokim rynkiem w końcu zostanie osiągnięta, czy nie ograniczy to jego wielkiego potencjału? - dodają. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane