Czytasz dzięki

Krach: rząd USA chce uniezależnienia łańcuchów dostaw od Chin

opublikowano: 04-05-2020, 10:42

Keith Krach z Departamentu Stanu powiedział, że administracja Donalda Trumpa przyspiesza działania nakierowane na zmniejszenie zależności globalnych łańcuchów dostaw od Chin i rozważa wprowadzenie nowych ceł karnych za działania Pekinu w sprawie epidemii koronawirusa, pisze Reuters.

Agencja zwraca uwagę, że prezydent Donald Trump ostatnio nasilił ataki na Chiny w związku z epidemią. Przypomniała także, że od dawna obiecywał Amerykanom odbudowę krajowego przemysłu, który tracił miejsca pracy na rzecz zagranicznych dostawców. Administracja postanowiła przyspieszyć działania w kierunku zmniejszenia zależności od łańcuchów dostaw w Chinach, a także repatriacji produkcji do USA.

Chiny, USA, negocjacje
Zobacz więcej

Chiny, USA, negocjacje fot. Bloomberg

- Pracowaliśmy nad zmniejszeniem zależności naszych łańcuchów dostaw od Chin w ostatnich latach, ale obecnie mocno przyspieszyliśmy tą inicjatywę – powiedział Reutersowi Keith Krach, podsekretarz ds. energii i środowiska w Departamencie Stanu. 

Ujawnił, że rząd USA może już niedługo ogłosić nowe działania w tej sprawie.

Obecni i byli członkowie administracji powiedzieli Reutersowi, że Departamenty Stanu, Handlu, a także inne komórki rządowe szukają sposobów skłonienia firm do wycofania z Chin zarówno produkcji, jak i dostaw.

- Pandemia skrystalizowała wszystkie obawy, które ludzie mieli co do robienia biznesu z Chinami – powiedział Reutersowi wyższy rangą członek administracji USA. – Wszystkie pieniądze, które ludzie myśleli, że zarobili robiąc biznes z Chinami, zostały całkowicie przyćmione wielokrotnie większymi stratami obecnie – dodał. 

Źródła Reutersa przekonują, że rozmowy dotyczące zmian w łańcuchach dostaw są bardzo zdecydowane i konkretne.  Administracja USA chce stworzyć alians „zaufanych partnerów”. Tworzyłyby go firmy i organizacje działające w oparciu o te same standardy od cyfrowego biznesu, energii, infrastruktury, po badania, handel i edukację.

Reuters przypomina, że pod koniec kwietnia sekretarz stanu Mike Pompeo mówił o rozmowach USA z Australią, Indiami, Japonią, Nową Zelandią, Koreą Południową i Wietnamem w sprawie „pchnięcia do przodu globalnej gospodarki”. Ujawnił, że prowadzone rozmowy dotyczą tego „jak restrukturyzujemy łańcuchy dostaw aby zapobiec powtórzeniu takiej sytuacji jak obecnie”.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane