Kreml oczekuje, że UE przezwycięży rozbieżności ws. rozmów z Rosją

(Marek Druś)
14-11-2006, 11:31

Jeśli tak się nie stanie, nie będzie dramatu, powiedział Siergiej Jastrzembski, doradca prezydenta Władimira Putina ds. kontaktów z UE.

Moskwa liczy na to, że Unia Europejska zdoła przezwyciężyć wewnętrzne rozbieżności związane z rozpoczęciem negocjacji z Rosją w sprawie nowej umowy strategicznej - oświadczył we wtorek Siergiej Jastrzembski, doradca prezydenta Władimira Putina ds. kontaktów z UE.

Jastrzembski dodał, że jeśli jednak tak się nie stanie, to nie będzie dramatu, gdyż obecnie obowiązujące porozumienie o partnerstwie i współpracy między Rosją a UE może być automatycznie przedłużane.

Doradca Putina także ujawnił, że do nowej umowy strona rosyjska chciałaby wprowadzić zapis, iż oficjalne szczyty Rosja-UE będą odbywały się raz w roku, a nie dwa razy, jak ma to miejsce obecnie.

Jastrzembski mówił o tym na spotkaniu z członkami Rosyjskiego Związku Przedsiębiorców i Przemysłowców, wpływowej struktury skupiającej praktycznie wszystkich liczących się menedżerów w Rosji. Jego wystąpienie przekazała agencja Interfax.

"Proces przygotowywania nowego porozumienia nie będzie łatwy. Poniedziałkowe wydarzenia pokazały, że w Unii Europejskiej nie wszyscy zgadzają się nawet na rozpoczęcie negocjacji w sprawie tego dokumentu, co zresztą prognozowano i co można było przewidzieć" - powiedział prezydencki doradca.

Polska sprzeciwiła się w poniedziałek przyjęciu unijnego mandatu na negocjacje nowej umowy UE z Rosją. Warszawa chce, aby Bruksela najpierw skłoniła Moskwę do zniesienia embarga na import polskiej żywności do Rosji i ratyfikacji Europejskiej Karty Energetycznej.

Jastrzembski zauważył w związku z tym, że "są partnerzy, którzy swoje stricte narodowe problemy w relacjach z Rosją próbują podnieść do poziomu europejskiego, wciągnąć Unię Europejską do rozwiązywania ich sporów z Rosją". "Jest do dla nas nie do przyjęcia" - podkreślił kremlowski urzędnik.

Według niego reakcja Komisji Europejskiej na polskie weto świadczy o tym, że również ona ocenia pretensje Polski wobec Rosji jako problem ich stosunków dwustronnych. "To, że powstają problemy wewnątrz Komisji Europejskiej, wewnątrz Unii Europejskiej, jest sprawą KE. To nie są nasze problemy" - oznajmił Jastrzembski.

"Liczymy na to, że partnerzy zdołają przezwyciężyć rozbieżności i przyjąć mandat dla Komisji Europejskiej. Jeśli jednak tak się nie stanie, to nie będzie dramatu" - powiedział doradca Putina, wyjaśniając, iż obecne porozumienie o partnerstwie i współpracy między Rosją a UE może być automatycznie przedłużane.

Jastrzembski podkreślił również, że rozwój rosyjsko-unijnej współpracy możliwy jest tylko na gruncie poszanowania wzajemnych interesów. "I rozumienia, że język szantażu i ultimatum w naszych relacjach jest niedopuszczalny" - wskazał.

Doradca prez. Putina powiedział też, że Rosję niepokoją podejmowane przez niektórych europejskich partnerów próby wniesienia do nowej umowy o partnerstwie elementów karty energetycznej i dążenie niektórych członków UE do opóźnienia wprowadzenia ruchu bezwizowego między Rosją a Unią Europejską.

"Czynione są próby - przejawiło się to wczoraj i nie jest to jedyny przykład - rozwiązywania pod parasolem tych negocjacji problemów dwustronnych w relacjach z Rosją" - oświadczył prezydencki doradca.

W poniedziałek Jastrzembski powiedział, że negocjacje między Rosją i Unią Europejską na temat nowego porozumienia o współpracy nie mogą być zakładnikiem problemów z poszczególnym krajami UE. Podkreślił też, że, jego zdaniem, rosyjsko-unijne negocjacje powinny się rozpocząć bez warunków wstępnych.

Jerzy Malczyk

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kreml oczekuje, że UE przezwycięży rozbieżności ws. rozmów z Rosją