Ks. Walencik: wartość majątku kościelnego - podstawą wysokości odpisu podatkowego

PAP
opublikowano: 04-07-2013, 14:16

Wartość majątku kościelnego, znajdującego się wciąż w rękach państwa, powinna być brana pod uwagę w dyskusji o wysokości odpisu podatkowego na rzecz Kościołów - uważa ks. Dariusz Walencik, autor raportu nt. stanu majątku Kościoła.

Raport pt. "Nieruchomości Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1918-2012" powstał na zlecenie komisji konkordatowych rządu i episkopatu. Został zaprezentowany w czwartek w siedzibie KEP.

Jak wynika z raportu, własnością państwa wciąż jest 62,3 tys. ha ziemi odebranej Kościołowi po II wojnie światowej. W raporcie nie znalazły się dane dotyczące wartości tych nieruchomości. Jak wyjaśnił ks. Walencik, nie szacował on jej, bo ustawa z 1950 r., na mocy której zajęto kościelne majątki, mówi tylko o dochodach z tych nieruchomości, które miały być przeznaczane na Fundusz Kościelny.

Podkreślił, że nigdy nie oszacowano tych dochodów, jakie mogły przynosić kościelne majątki przejęte przez państwo, w związku z czym działający do dziś Fundusz Kościelny jest funduszem uznaniowym, a nie opartym na rzetelnych wyliczeniach.

Choć raport zleciły komisje konkordatowe rządu i episkopatu, nie jest on wspólnym dokumentem rządu i episkopatu. Jak powiedział w środę PAP rzecznik resortu administracji i cyfryzacji Artur Koziołek, nie ma on "aż takiej wagi, by był sygnowany jako wspólny dokument rządu i Kościoła". Dotychczas nie przyjęła go także Konferencja Episkopatu Polski. Obecny na konferencji, na której zaprezentowano raport, sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak zaznaczył, że w najbliższym czasie otrzymają go wszyscy biskupi.

Podkreślił, że strona kościelna nigdy nie stawiała takiego postulatu, by wielkość odpisu podatkowego, który ma zastąpić Fundusz Kościelny, była uzależniona od wyników tego raportu. Według wspólnych ustaleń rządu i episkopatu odpis ten ma wynosić 0,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ks. Walencik: wartość majątku kościelnego - podstawą wysokości odpisu podatkowego