Czytasz dzięki

Kwaśniewski: projekt budowy gazociągu pod Bałtykiem szkodliwy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-09-2005, 09:04

Prezydent Aleksander Kwaśniewski powtórzył w piątek, że projekt budowy pod dnem Bałtyku gazociągu, w sprawie którego Rosja i Niemcy podpisały w czwartek wstępną umowę, nie jest dobry, "a wręcz jest szkodliwy".

Prezydent Aleksander Kwaśniewski powtórzył w piątek, że projekt budowy pod dnem Bałtyku gazociągu, w sprawie którego Rosja i Niemcy podpisały w czwartek wstępną umowę, nie jest dobry, "a wręcz jest szkodliwy".

    "Gdyby ten projekt był związany z intencją polityczną ominięcia Polski i krajów bałtyckich, to jest tym bardziej nie do zaakceptowania i tym bardziej szkodliwy" - oświadczył prezydent w "Sygnałach Dnia" w Programie I Polskiego Radia.

    Przypomniał, że kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder zapewnił w czwartek, że porozumienie nie jest wymierzone przeciwko innym krajom, "ani krajom bałtyckim, ani też Polsce". "Należy ufać, że nie jest to tylko deklaracja i że za tym będą mogły pójść pewne niezbędne kroki, jak choćby rozmowa na ten temat, konsultacje, które powinny być prowadzone z udziałem nie tylko Polski, ale i krajów bałtyckich" - powiedział Kwaśniewski. 

    Jak zaznaczył, strona polska będzie obserwować, jak udaje się zbierać środki finansowe na ten projekt i czy wychodzi on poza fazę deklaracji.

    Według prezydenta, musi teraz powstać więcej alternatywnych sieci przesyłu ropy i gazu. Wymienił w tym kontekście projekt Amber, łączący Rosję z zachodnią Europą przez Litwę, Łotwę, Polskę, "który został Unii Europejskiej przedstawiony i miał być finansowany także przez Unię". Zdaniem Kwaśniewskiego, projekt podpisany w czwartek w Berlinie nie powinien go w żaden sposób hamować.

    Zaznaczył przy tym, że prawdziwa dywersyfikacja oznacza sięgnięcie po inne źródła dostaw niż rosyjskie.

    "Pamiętajmy, że jesteśmy w trakcie rozmów na temat innych projektów gazowych i naftowych, gdzie, mam nadzieję, w związku z decyzją podjętą przez rządy Niemiec i Rosji będzie można oczekiwać na wsparcie Unii Europejskiej i innych podmiotów gospodarczych" - powiedział prezydent. Dodał, że chodzi np. o przesył ropy i gazu zKazachstanu czy Morza Kaspijskiego przez kraje kaukaskie i Ukrainę.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane