Lasy Państwowe cenią genetyczne więzi

opublikowano: 26-07-2017, 22:00

Choć gigant nie chce sprzedać akcji Pagedu w wezwaniu, liczy się z tym, że nie pozostanie długo współwłaścicielem firmy.

Największym akcjonariuszem Pagedu jest związana z Karoliną Mzyk cypryjska grupa Mespila. Ma ona — pośrednio i bezpośrednio — ponad 64,9 proc. akcji notowanej na GPW spółki (część z tego — 5 proc. — to papiery będące w posiadaniu samego Pagedu). I właśnie ten inwestor, a konkretnie Mespila BIS, wezwał pozostałych akcjonariuszy firmy do odsprzedania prawie 35,1 proc. akcji. Oferuje za każdą 57,63 zł. Zbywający otrzymają 3,2 proc. premii w stosunku do średniej ceny tych walorów z ostatniego półrocza. Zapisy na sprzedaż akcji zaczynają się dzisiaj i potrwają do 25 sierpnia. Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych (LP), która jest posiadaczem 8,16 proc. jego akcji, zamierza jednak pozostać współwłaścicielem spółki.

Lasy Państwowe kierowane przez Konrada Tomaszewskiego nie tak łatwo rozstaną się z Pagedem.
Zobacz więcej

Lasy Państwowe kierowane przez Konrada Tomaszewskiego nie tak łatwo rozstaną się z Pagedem. Fot. Grzegorz Kawecki

— Jesteśmy „genetycznie” związani z Pagedem, bo przecież kiedyś ta założona jeszcze przed wojną firma należała do Lasów Państwowych. I nie zamierzamy odpowiadać na wezwanie i sprzedawaćswoich akcji — mówi Anna Malinowska, rzeczniczka LP. Nie oznacza to jednak, że firma pozostanie w akcjonariacie.

— Gdy inwestor skupi ponad 90 proc. udziałów w Pagedzie, będziemy musieli zbyć swój pakiet. Akcje Pagedu są w cenie, więc nie stracimy na tej transakcji — deklaruje Anna Malinowska.

Kilka dni temu zarząd Pagedu oświadczył, że „wezwanie na akcje spółki jest zgodne z jej interesem”, zaś zaoferowaną cenę określił jako mieszczącą się „w przedziale wartości godziwej”. Oznacza to, że wartość przedsiębiorstwa szacuje na ponad 893 mln zł. Wzywający porozumiał się z innymi akcjonariuszami Pagedu, powiązanymi z rodziną Mzyków, co oznacza, że w wyniku skupu może kontrolować około 81,5 proc. akcji spółki. Sukces wezwania zależy więc od postawy takich podmiotów jak CC14 FIZ oraz Trigon TFI, a także drobnych giełdowych inwestorów (w wolnym obrocie na GPW znajduje się nieco ponad 6 proc. papierów). Grupa Paged bazuje na produkcji sklejki, co odpowiada za 60-70 proc. jej przychodów. Działa też w branży meblarskiej, aranżacji wnętrz, logistycznej, usługowo-technologicznej i nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Lasy Państwowe cenią genetyczne więzi