Lecą głowy w Credit Suisse z powodu upadku Greensill Capital

opublikowano: 18-03-2021, 10:10

Credit Suisse poinformował, że pracujący dla niego od prawie 30 lat Eric Varvel nie jest już szefem działu zarządzania aktywami. Zawiesił także premie dla wysokich rangą menedżerów z powodu skandalu wywołanego upadkiem Greensill Capital.

Varvel to jak dotąd najwyższy rangą menedżer, który stracił stanowisko po upadku Greensill Capital. Credit Suisse współpracował z tą spółką przy finansowaniu łańcuchów dostaw. Obecnie spodziewa się strat na papierach dłużnych Greensill, które nie zostaną wykupione.

Ciemne chmury zbierają się na prezesem Thomasem Gottsteinem po serii wpadek, do których doszło w pierwszym roku zarządzania przez niego Credit Suisse. Inwestorzy pytają coraz głośniej o sposób kontroli zarządzania ryzykiem w drugim banku Szwajcarii

Credit Suisse wcześniej w tym tygodniu informował, że może ponieść straty z powodu zamrożenia funduszy finansowania łańcuchów dostaw, szacowanych na 10 mld USD, które prowadził z Greensill. Ujawnił, że udało mu się odzyskać tylko ok. 50 mln USD ze 140 mln USD, które pożyczył tej spółce.

8 marca Greensill Capital, który zapewniał krótkoterminowe finansowanie łańcuchów dostaw firmom, znalazł się pod zarządem administracyjnym w Wielkiej Brytanii. Tydzień późmniej niemiecki nadzór finansowy BaFin złożył w sądzie w Bremie wniosek o ogłoszenie niewypłacalności Greensill Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane