Lech Kaczyński: "tak" dla Turcji w Unii Europejskiej

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 29-12-2006, 10:33

Prezydent Lech Kaczyński opowiedział się za wejściem Turcji do UE. Wyraził też nadzieję na poprawę stosunków Polski z Niemcami.

Prezydent Lech Kaczyński w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera" opowiedział się za wejściem Turcji do UE. W opublikowanej w piątek rozmowie wyraził też nadzieję na poprawę stosunków Polski z Niemcami, choć - jak przyznał - pozostaje tu do rozwiązania wiele problemów.

Lech Kaczyński podkreślił, że Polska opowiada się za wejściem Turcji do UE z powodów strategicznych. Dodał zarazem: "Zdajemy sobie sprawę, że proces ten będzie długi, a różnice kulturowe mogą stanowić przeszkodę".

Prezydent powiedział, że Polska nie będzie sprzeciwiać się przyjęciu do Unii państw zachodnich Bałkanów. "Nie tylko Chorwacji, która jest praktycznie gotowa, ale też Serbii , której przystąpieniu nie jesteśmy przeciwni" - zauważył.

"Ale dlaczego Serbia tak, a Ukraina nie, nie licząc Gruzji i Mołdawii?" - zapytał Lech Kaczyński.

Jego zdaniem, należy opracować nową wersję unijnego traktatu konstytucyjnego - jak zauważył - "bardziej zwięzłą i syntetyczną".

Prezydent Polski wyraził opinię, że "stosunki z Berlinem cechuje rosnący dynamizm". Dodał, że patrzy z optymizmem na rozwój dwustronnych relacji. "Pozostaje jednak wiele problemów do rozwiązania" - zaznaczył.

Zapytany o szanse Polski na przystąpienie do strefy euro, odparł: "Osobiście mam wciąż wiele wątpliwości. Polska, w porównaniu z europejskimi standardami, jest krajem biednym".

Stwierdził, że wejściu do strefy euro może towarzyszyć ryzyko gwałtownego podniesienia cen, jak to miało miejsce we Włoszech. "Jeśli euro będzie funkcjonować w innych krajach, zostanie wprowadzone też w Polsce w sposób naturalny. Jedynym znakiem zapytania jest to, kiedy" - oświadczył prezydent Kaczyński w wywiadzie dla "Corriere della Sera".DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane