Lifting elektrowni wodnej Krzynia

opublikowano: 26-03-2017, 22:00

Energa Wytwarzanie zmodernizuje elektrownię na Pomorzu.

Unowocześnienie części elektroenergetycznej będzie przeprowadzone z zachowaniem unikatowych walorów hali maszyn. Po remoncie elektrowni w Niedalinie, Brąswałdzie i Gałąźni Małej spółka rozpoczyna modernizację elektrowni wodnej w Borowie oraz malowniczego obiektu zbiornikowego w Krzyni w gminie Dębnica Kaszubska (województwo pomorskie).

Kompleksowa modernizacja części elektroenergetycznej elektrowni obejmuje budowę rozdzielni SN 15 kV, nastawni wraz z zabezpieczeniami linii wyprowadzenia mocy oraz generatorów, układów wzbudzenia statycznego, elektrohydraulicznych regulatorów turbin, układów napięcia gwarantowanego, systemów automatyki, wymiany instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz niezbędnych prac budowlanych. Termin zakończenia prac planowany jest na IV kwartał 2017 r.

Ze względu na wiek i architekturę elektrowni decyzja o modernizacji elektrowni w Krzyni opierała się na warunku zachowania historycznego wyglądu hali maszyn. Dlatego podczas unowocześnienia nie zostaną zdemontowane żadne urządzenia. Elementy wyłączone z eksploatacji stanowić zaś będą ekspozycję muzealną. Nowe urządzenia związane z hydrozespołami zostaną tak wkomponowane, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w wygląd hali maszyn.

Pozostałe urządzenia będą zaś zabudowane w nowych pomieszczeniach poza halą maszyn. Jest to założenie przyjęte w spółce Energa Wytwarzanie podczas modernizacji większości obiektów historycznych. Efekty tak prowadzonych prac można oglądać w innych tego typu obiektach należących do spółki. Położoną na rzece Słupi Elektrownię Wodną Krzynia wybudowano w latach 1925-26. Jest to elektrownia zbiornikowa, pracująca w trybie przepływowym. Moc zainstalowana wynosi 0,92 MW, a spad mierzy 8 m. Jej zbiornik ma powierzchnię 75 ha.

Elektrownia wyposażona jest w dwa hydrozespoły z poziomymi turbinami Francisa — produkcji firmy Voith oraz dwoma klasycznymi generatorami synchronicznymi firmy Sachsenwerk. Hydrozespoły nie mają przekładni. Jedyną przeprowadzoną modernizacją, mającą na celu automatyzację obiektu, była instalacja dwóch hydraulicznych czyszczarek krat na wlocie do elektrowni, wyróżniających ją spośród innych słupskich elektrowni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane