Lira osłabła po skazaniu reporterki The Wall Street Journal

Marek Druś, Bloomberg
opublikowano: 11-10-2017, 07:35
aktualizacja: 11-10-2017, 07:37

Wiadomość o zaocznym skazaniu przez sąd w Turcji reporterki The Wall Street Journal spowodowała osłabienie liry wobec dolara.

Ayla Albayrak, która obecnie przebywa w Nowym Jorku, została skazana za udział w „terrorystycznej propagandzie” wspierającej zakazaną w Turcji kurdyjską organizację separatystyczną. Wzmocniło to obawy, że pogorszenie relacji USA z Turcją może być trwalsze niż sądzono.

Notowania USD/TRY we wtorek i środę
Zobacz więcej

Notowania USD/TRY we wtorek i środę

Wiadomość spowodowała, że lira, która umacniała się wcześniej nawet o 1,1 proc., słabnie obecnie o 0,2 proc. do 3,7035 za dolara.

Innym impulsem osłabiającym lirę jest potwierdzenie przed rzeczniczkę Departamentu Stanu decyzji ambasadora USA w Turcji o zawieszeniu usług wizowych z powodu aresztowania w ubiegłym tygodniu tureckiego pracownika ambasady. To wydarzenie spowodowało wyraźne pogorszenie relacji USA z Turcją. Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, sugerował wcześniej, że decyzja ambasadora była pochopna i nie ma poparcia Białego Domu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Lira osłabła po skazaniu reporterki The Wall Street Journal