Czytasz dzięki

MC: ostatnie półrocze było rekordowe jeśli chodzi o korzystanie z e-usług

  • PAP
opublikowano: 07-07-2020, 10:00

Ostatnie półrocze było rekordowe jeśli chodzi o korzystanie z e-usług przez obywateli - poinformowało MC w komunikacie. Według resortu, nie chodzi tylko o okres pandemii, kiedy dostęp do urzędów był utrudniony, lecz mamy do czynienia z trendem.

Internet, handel
Zobacz więcej

Internet, handel fot. ARC

Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, przez ostatnie pół roku Polacy codziennie zakładali średnio 14 tysięcy nowych profili zaufanych, online wysyłali do urzędów 2401 pism ogólnych i przez internet zgłaszali narodziny 359 dzieci.

"Najlepszym wyznacznikiem rosnącego zainteresowania e-usługami jest popularność profilu zaufanego (PZ), który potwierdza naszą tożsamość w internecie, a tym samym otwiera drogę do korzystania z e-administracji. Tylko od stycznia do końca czerwca Polacy założyli 2 601 922 nowych profili zaufanych. To niemal pół miliona więcej niż przez cały ubiegły rok i niemal 1,4 miliona więcej niż w całym 2018 roku" - wskazał minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany w komunikacie.

Jak podało MC, najwięcej profili zaufanych - 602 tys. 739 - Polacy założyli w kwietniu, miesiąc wcześniej - w marcu – 528 tys. 351, z kolei w czerwcu - 427 tys. 377 osób. Przez ostatnie pół roku Polacy codziennie zakładali średnio 14 tys. 296 nowych PZ. W sumie z profilu zaufanego korzysta dziś już 7,3 miliona Polaków.

Według MC, popularna e-usługa to pismo ogólne. "Dzięki niemu możemy zainicjować w urzędzie załatwienie niemal każdej sprawy. Oczywiście bez wychodzenia z domu. Od początku stycznia do końca czerwca Polacy wysłali online do urzędów 618 988 pism ogólnych" – podał Marek Zagórski.

MC wskazuje, że popularną e-usługą jest zgłoszenie online zbycia lub nabycia pojazdu, której ulepszoną wersję udostępniono 15 stycznia. Od tego czasu do końca czerwca skorzystano z niej 247 tys. 946 razy.

Jak informuje MC, 147 tys. 732 osoby w ostatnim półroczu złożyły online wniosek o nowy dowód osobisty. W tym przypadku – najlepszym miesiącem był czerwiec, kiedy z tej e-usługi skorzystało 32 tys. 744 Polaków, a miesiąc wcześniej – w maju – 31 tys. 576 osób. Najmniej elektronicznych wniosków o dowód złożono w lutym. Wtedy zrobiło to 15 tys. 634 osoby.

Resort przypomina, że przez internet można nie tylko złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, ale i zgłosić utratę dokumentu tożsamości. Z tej możliwości od początku stycznia do końca czerwca skorzystało 19 tys. 469 Polaków. Najwięcej w czerwcu – 4120.

MC podało, że przez ostatnie sześć miesięcy Polacy 77 tys. 419 razy wnioskowali online o odpisy aktów stanu cywilnego. Najczęściej – 20 tys. 577 razy – w maju.

"Przez internet coraz chętniej również meldujemy się i wymeldowujemy. Zainteresowanie tą e-usługą stale rośnie. W styczniu Polacy skorzystali z niej 6651 razy, a w kwietniu już 22 438 razy. W sumie w ostatnim półroczu Polacy online meldowali się i wymeldowywali 84 654 razy" - podał resort w komunikacie.

Jeśli chodzi o e-usługę zgłoszenia online narodzin dziecka, to w pierwszych sześciu miesiącach tego roku tą drogą zgłoszono narodziny 65 tys. 444 dzieci. Najwięcej urodzeń zgłoszono w kwietniu – 17 tys. 231, w maju – 14 tys. 906, a w czerwcu – 13 tys. 285. MC przypomina, że przez internet można także zameldować nowego członka rodziny i zawnioskować o nadanie mu numeru PESEL.

"To tylko część z coraz większego pakietu e-usług, który oferujemy Polakom. Przez internet można sprawdzać punkty karne, historię pojazdu, czy wnioskować o dofinansowanie w programie Mój Prąd. Każda z tych e-usług zyskała na popularności. Rosnące zainteresowanie i zaufanie Polaków do e-administracji to nie tylko potrzeba chwili. To trend, który – mamy nadzieję – zostanie z nami na stałe - ocenił minister cyfryzacji Marek Zagórski cytowany w komunikacie.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane