MF proponuje obniżkę składki na ubezpieczenie rentowe i chorobowe

Internet Securities
31-03-2006, 13:53

Ministerstwo Finansów proponuje – w ramach zmniejszania kosztów pracy – obniżenie składki na ubezpieczenie rentowe do 9% z 13% płacy brutto, a także obniżenie składki na ubezpieczenie chorobowe o 0,65 pkt proc. do 1,80% i przerzucenie jej w pełni na pracodawcę, podał resort w materiałach przed piątkową konferencją prasową.

Ministerstwo Finansów proponuje – w ramach zmniejszania kosztów pracy – obniżenie składki na ubezpieczenie rentowe do 9% z 13% płacy brutto, a także obniżenie składki na ubezpieczenie chorobowe o 0,65 pkt proc. do 1,80% i przerzucenie jej w pełni na pracodawcę, podał resort w materiałach przed piątkową konferencją prasową.

„Od 1 stycznia 2007 roku obniżka stawki na ubezpieczenie rentowe [zostałaby zmniejszona – przyp. ISB] o 4 pkt proc. z obecnych 13% podstawy wymiaru do 9% podstawy wymiaru, przy pozostawieniu zasady opłacania tej składki w połowie przez pracownika i przez pracodawcę” – podano w materiałach.

„Obniżka stawki składki na ubezpieczenie chorobowe o 0,65 pkt proc. z obecnych 2,45% podstawy, przy wprowadzeniu zasady opłacania tej składki w całości przez pracodawcę” – czytamy dalej.

W lutym wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska zapowiadała obniżkę tej stawki o 3 pkt proc., co miało kosztować budżet ok. 6,5 mld zł.

Resort podkreśla, że „zmiana ta jest neutralna dla pracodawców i bardzo korzystna dla zatrudnionych”.

„Z punktu widzenia pracownika nastąpi obniżenie o 1/4 obciążenia wynagrodzeń obowiązkowymi składkami – z obecnych 18,71% do 14,26%” – napisano w materiałach.

Gilowska mówiła wcześniej, że według niej obniżka kosztów pracy jest obecnie bardziej istotna niż obniżki w podatkach dochodowych od osób fizycznych. W opublikowanych w piątek materiałach znalazła się zapowiedź wprowadzenia nowych stawek podatku dochodowego od osób fizycznych dopiero od 2009 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF proponuje obniżkę składki na ubezpieczenie rentowe i chorobowe