MF: w latach 2016 - 2023 wzrost wpływów z VAT wyniesie 132,5 proc.

  • PAP
opublikowano: 13-03-2023, 17:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W latach 2016 - 2023 wzrost wpływów VAT, między innymi dzięki Krajowej Administracji Skarbowej, wyniesie 132,5 proc. - prognozuje Ministerstwo Finansów. Jak podał resort w poniedziałek dochody podatkowe i celne w latach 2016 – 2022 wzrosły o 80 proc.

"Między innymi dzięki sprawnie działającej Krajowej Administracji Skarbowej dochody podatkowe i celne w latach 2016 – 2022 wzrosły o 80 proc. Największy sukces osiągnęliśmy w obszarze VAT. W latach 2016 - 2023 wzrost wpływów z tego podatku, według prognoz MF, wyniesie aż 132,5 proc." – podało Ministerstwo Finansów.

fot. Marek Wiśniewski
fot. Marek Wiśniewski

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), jak informuje resort finansów, to administracja nowoczesna, otwarta na dialog z biznesem i pomoc podatnikom.

"Coroczne wyniki wskazują, że utworzenie KAS przynosi oczekiwane efekty – wyraźnie rosną dochody budżetu państwa a jednocześnie wzrasta jakość usług świadczonych podatnikom, którzy coraz lepiej oceniają działanie naszej administracji" - poinformował resort.

Z danych MF wynika, że KAS sukcesywnie podnosi jakość swoich usług, a wszystkie zmiany i udogodnienia, które wprowadzane są w urzędach skarbowych są wynikiem przeprowadzanych ankiet i szczegółowych analiz w zakresie potrzeb klientów KAS.

"Najnowsze badania wskazują, że 90 proc. podatników, w tym przedsiębiorców, jest zadowolonych po wizycie w urzędzie skarbowym. Dostrzegają i doceniają zmiany, wysiłek, kompetencje, sprawność i pomoc, która im jest udzielana. W naszych badaniach udział biorą różne grupy podatników: osoby fizyczne, przedsiębiorcy, urzędnicy państwowi, biura rachunkowe oraz kancelarie prawne" - wskazano w komunikacie.

Według resortu finansów, pozytywne zmiany, które zaszły w ostatnich latach w administracji skarbowej, doceniają przedsiębiorcy, który są szczególną grupą partnerów KAS.

"Co roku w ramach konkursu, który organizujemy wspólnie z Business Centre Club przedstawiciele biznesu wybierają najbardziej przyjazne urzędy skarbowe w Polsce. Wyróżniając nasze urzędy podkreślają coraz wyższą jakość obsługi, łatwość komunikacji i kompetencje pracowników" - podano w komunikacie.

"Zmieniając administrację skarbową staramy się ją dostosować do potrzeb wszystkich podatników. Dbamy zarówno o osoby nieprowadzące działalności gospodarczej jak i przedsiębiorców w tym tych największych. Wprowadziliśmy wiele nowoczesnych usług, z których korzystają miliony podatników. Nasz e-Urząd Skarbowy, który pozwala większość spraw załatwić przez internet, doceniają zarówno podatnicy jak i eksperci, którzy w ubiegłym roku przyznali nam nagrodę Digital Excellence Awards 2022. Dzięki naszej usłudze +Twój e-PIT+ rozliczenie podatku dla milionów podatników stało się bardzo proste" - dodano

Ministerstwo Finansów przypomina, że z myślą o największych firmach utworzono m.in. Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora, które zajmuje się obsługą kluczowych inwestorów i udziela im wsparcia. Uruchomiono też Program Współdziałania, który jest nową formą relacji pomiędzy dużymi podatnikami a administracją skarbową. Program oparty jest na wzajemnej współpracy a udział w nim daje przedsiębiorcom, jak informuje resort, szereg korzyści.

W komunikacie wskazano, że KAS wspiera podatników i przedsiębiorców, dba o uczciwą konkurencję i walczy z przestępczością ekonomiczną. Uczciwi podatnicy i legalnie działający przedsiębiorcy nie muszą obawiać się kontroli podatkowych czy celno-skarbowych.

Resort podał też, że typowanie do kontroli opiera się na analizie ryzyka, do której wykorzystywane są zaawansowane narzędzia analityczne. Wykorzystywane są m.in. informacje i możliwości, jakie dają systemy takie jak STIR czy JPK.

"Dzięki temu większość wątpliwości możemy wyjaśniać bez potrzeby wszczynania kontroli, a jeśli już je rozpoczynamy to są one precyzyjnie kierowane tam, gdzie stwierdziliśmy ryzyko poważnych nieprawidłowości. Osiągamy 90 proc. skuteczność trafności typowania naszych kontroli" - dodano.

Jak informuje Ministerstwo finansów, zmiany, które wprowadzono pozwoliły na znaczne ograniczenie liczby kontroli. W 2022 r. przeprowadzono niewiele ponad 22 tys. kontroli. Dla porównania w 2008 r. było ich ponad 150 tys. W tym okresie o połowę zmniejszyła się liczba kontroli skarbowych (obecnie celno-skarbowych), a liczba kontroli podatkowych spadła o 87 proc. Dodano, że w zamian stosowana jest mniej uciążliwa dla podatników procedura czynności sprawdzających.

Wskazano, że w ostatnich latach administracja skarbowa znacznie rzadziej wszczyna też postępowania w sprawach karnych skarbowych. W 2022 r. wszczęto niecałe 33 tys. takich postępowań, podczas gdy w 2008 r. było ich prawie 107 tys. Zmniejszyła się również liczba mandatów wystawianych przez administrację skarbową – z 302 tys. w 2008 r. do 106 tys. w 2022 r.

"Interweniujemy wtedy, gdy narażony jest interes finansów państwa i interes uczciwego biznesu" - tłumaczy w komunikacie resort.

"Chcemy aby KAS była administracją jeszcze bardziej nowoczesną i skuteczną, dlatego nadal będziemy rozwijać nasze usługi i dostosowywać do potrzeb obywateli. Będziemy także dalej optymalizować nasze działania kontrolne, by wzmacniać uczciwą konkurencje i jednocześnie nie absorbować przedsiębiorców" - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane