MFW wezwał Chiny do zwiększenia liczby szczepień przeciwko wirusowi COVID-19

opublikowano: 23-11-2022, 10:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał w środę Chiny do zwiększenia wskaźników szczepień przeciwko wirusowi COVID-19 i udzielenia solidniejszego wsparcia borykającemu się z problemami sektorowi nieruchomości w celu przywrócenia zaufania i zmniejszenia ryzyka związanego z globalnym spowolnieniem gospodarczym i wysokimi cenami energii – podaje agencja Reutersa.

fot. Andrew Harrer/Bloomberg

W oświadczeniu wydanym po wirtualnych spotkaniach w ramach corocznego przeglądu polityki gospodarczej Chin, MFW poinformował, że podtrzymuje prognozy wzrostu PKB opublikowane w październiku. Przewidują one wzrost o 3,2 proc. w 2022 r. i 4,4 proc. w 2023 r., przy założeniu stopniowego znoszenia restrykcyjnej chińskiej strategii Zero-COVID w drugiej połowie przyszłego roku.

Komentarze pojawiają się, gdy chińskie władze zmagają się ze wzrostem liczby przypadków wirusa COVID-19, który pogłębił niepokój o gospodarkę i osłabił nadzieje na szybkie ponowne otwarcie.

MFW przekazał, że ryzyko gospodarcze dla Chin przechyliło się w dół ze względu na przeciwności związane z globalnym spowolnieniem, wyższymi cenami energii i zaostrzonymi warunkami finansowymi na świecie.

Fundusz stwierdził, że w dłuższej perspektywie rosnące napięcia geopolityczne grożą fragmentacją światowej gospodarki, a Chiny stoją w obliczu potencjalnego oddzielenia finansowego i ograniczeń w handlu, bezpośrednich inwestycjach zagranicznych i dostępie do technologii.

MFW zalecił, aby po silnym wsparciu w tym roku polityka fiskalna Chin była neutralna w 2023 r., ale powinna chronić ożywienie i ułatwiać przywrócenie równowagi w kierunku większej konsumpcji krajowej. Stwierdzono, że polityka pieniężna Chin powinna pozostać akomodacyjna i opierać się na środkach opartych na stopach procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane